2024 28 kovo

13 thoughts on “Antiteroristinių operacijų rinktinė Aras

  1. Nepriklausomybės rytmečio ARAI

    Jie gimė tekant Nepriklausomybės saulei – 1991 m. balandžio 4 d. ir gavo skambų, trumpą ir prasmingą vardą – arai. Nėra savaitės, kad žiniasklaida neminėtų jų vykdomų operacijų. Tačiau dažniausiai užuominomis ir tenka tenkintis. Operatyvumas, aukšta kvalifikacija ir minimalus viešumas – štai jų veiklos devizas.
    Kodėl dažniausiai šie narsūs vyrai eina vykdyti teisingumo prisidengę vakaro sutemomis ir kaukėmis? Kodėl neskelbia apie savo žygius ir šykščiai pasakoja apie trofėjus, parsigabentus iš operacijų? Pagaliau kas jie? Holivudo supermenų antrininkai? Geri blogi berniukai? Ar tiesiog darbuotojai, kurie, kaip ir mes visi, tik stengiasi gerai atlikti savo pareigas?
    O gal „Aras" – tai visko po truputį?

    Du kovotojai nesugrįžo

    Greitojo reagavimo rinktinės „Aras" gimimo istorija gana banali. Reikėjo jėgos, galinčios atremti organizuotų nusikaltėlių išpuolius. Jaunai valstybei reikėjo sustiprėti ir kartu saugoti savo piliečius.
    Iš pradžių tai buvo tik jėgos struktūra. Tiesiog patriotiškai nusiteikę švarcnegeriai stojo į visuome­nės ramybės ir saugumo tarnybą.
    Tepraėjo keturi mėnesiai ir šis kilnus tikslas pareikalavo kruvinos aukos. 1991 m. liepos 31 d. Medininkų pasienio poste kartu su kitų struktūrų pareigūnais budėję du „Aro" policininkai Algimantas Juozakas ir Mindaugas Balavakas gyvybe sumokėjo už naivų to meto tikėjimą, kad budelį galima sustabdyti žmoniškumu ir daina.
    Specialistai dar tebenarplioja tos siaubingos nakties peripetijas, o tiesa ir teisingumas vis tolsta – tarsi įvykiai žmogaus atminties labirintuose. „Aro" vadai teigia, kad buvo padarytos mažiausiai dvi klaidos. Lemtingas galėjo būti vadovybės įsakymas nesipriešinti ginklu ir tai, kad į policiją ėjo dirbti taktiškai neparengti žmonės. Valstybė tik kūrėsi. Galimybių ir laiko parengti profesionalus nebuvo.
    Pamoką rinktinės vyrai gerai įsidėmės. O kaip pagarbos ir atminimo ženklą štabo būstinėje įrengs kuklų altorių. Jis tiems, kurie ėjo pirmieji ir nesugrįžo.

    Ūgis ir smūgis

    Praeis dar pora metų. Dainuojančios revoliucijos euforija slūgs, žmonėms jau nebeužteks lozungų ir šviesių ateities vilčių, reikės batų ir duonos. Ir pirmoji rinktinės sudėtis kapituliuos, išeis į privačias saugos struktūras, kur tuo metu jiems mokės 13-15 kartų daugiau.
    Apie 1993 m. „Aro" įvaizdį teks kurti iš naujo. Rinktinės vado pavaduotojas, specialiojo būrio komisaras Viktoras Grabauskas antrąją rinktinės kartą apibūdins aforistiškai: „Svarbu ne ūgis, bet smūgis". Ir klausimu bei atsakymu patikslins: „Ką reiškia du metrai ūgio ir pusantro metro pečiai? Tai butų daug jėgos, mažai ištvermės, dar mažiau koordinacijos, visai mažai greičio ir daug kūno, į kurį patogu taikytis."
    Naujosios sudėties rinktinėje kiek kitokios kompleksijos pareigūnai. Jie ne tokie aukšti, tačiau jėga ir fizinėm savybėm, sakoma, Lietuvoje kažin ar kas jiems prilygtų.
    Jie atrinkti pagal „Delta Force" programos kriterijus. Priimant tikrinamos kandidatų biografijos, paisoma amžiaus cenzo (rekomenduojami vaikinai, ne jaunesni kaip 23 metų), pirmenybė teikiama nerūkantiems, reikalaujama 5 metų darbo kitose policijos formuotėse patirties. Įveikusiems šį barjerą tenka galynėtis su psichologiniais ir intelekto testais, tikrinamas fizinis pasirengimas ir ypač ištvermė, emocinis stabilumas. Patekusieji į rinktinę žino, kad jie geresni, bet užriesti nosies nespėja. Juos užgriūva pratybų ir informacijos lavina.
    Dabar per metus iš struktūros išeina ne daugiau kaip 2-3 žmonės. Atėję naujokai randa nusistovėjusius subordinacinius ir tarpusavio santykius. Belieka arba prisitaikyti, arba išeiti. Teigiama, kad sunki atranka verčia branginti darbo vietą, o draugiška aplinka netrunka prijaukinti.
    Vyresniojo komisaro Igno Šulinsko vadovaujamoje rinktinėje šiuo metu dirba 250 „arų". Kuopos dislokuotos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje. Taip pat Vilniuje yra suformuotas specialusis būrys, parengtos išminuotojų,

    Amunicija ir ekipuotė

    Rinktinės policininkai ginkluoti "Sig Sauer", "CZ" pistoletais ir įvairaus tipo peiliais. Operacijose jie naudojasi "HK MP5" bei "Steyr AVG" automatais, užtaisomais 9 milimetrų Lugerio šoviniais. Sausio įvykiai parodė, kad šie ginklai patikimesni nei koviniai Kalašnikovo automatai. Neretas atvejis, kai iš pastarųjų paleista kulka rikošetu grįždavo atgal ir sužalodavo patį kovotoją. Taip pat Kalašnikovo automatų didesnė atatrankos jėga, dėl to jie mažiau taiklūs.
    Aro" vyrų ekipuotės komplekte – titaniniai rusų gamybos šalmai ir amerikietiškos bei lietuviškos liemenės. Prireikus dengiamasi rusiškais ir amerikietiškais skydais, kurių patikimumas tiesiogiai proporcingas jų svoriui. Turbūt mažas ir senas žino, kad „arai" vilki juoda uniforma, kuri tarnauja kaip drabužis ir kaip maskuotė. Neretai vaikinai dirba ir vilkėdami civiliais rūbais. Avi jie, nelygu kam kokie batai patogesni, čekiška, amerikietiška ar lietuviška avalyne. Beje, kaukėmis dengiasi veidus ir juodas uniformas vilki ir kitos tarnybos, tad rinktinės kovotojus galima atpažinti pagal specialius skiriamuosius ženklus ant palaidinės arba tiesiog užrašą ant uniformos „Aras".
    Įsilaužimams reikalingą hidraulinę ir mechaninę įrangą daugiausia kaip labdarą kovotojams atgabena kolegos amerikiečiai.

    Misija bei mistika

    Ši policijos rūšis kurta ypatingoms situacijoms valdyti. Pagrindinė rinktinės paskirtis – įkaitų vadavimas, nesvarbu kur jie būtų – ore, ant vandens ar žemėje. Jų kompetencijos sričiai priskirtas pavojingų, ginkluotų nusikaltėlių sulaikymas. Taip pat „Arui" patikima ypač svarbių liudininkų apsauga, kai jų gyvybei ir saugumui iškyla reali grėsmė. Jie nukenksmina sprogmenis. Šiam tikslui yra suformuota profesionali išminuotojų grupė. Kas yra slaptosios operacijos – penktoji jų veiklos kryptis, rinktinės vadai paaiškinti atsisakė. Jie pasufleravo, kad nuolat skaitantys spaudą šiokias tokias išvadas padarys patys. V. Grabauskas pripažins, kad visuomenė turi teisę žinoti, kas stovi jos saugumo sargyboje, tačiau dar kartą pakartos, kad jų darbe per didelis viešumas būtų prastas sėkmės sąjungininkas.

    Efektyvu ir efektinga

    Įkypa vorele išsiskleidę, laikydami rankose šautuvus, tik jiems vieniems žinomo tikslo link bėga uniformuoti vyrai. Metę sprogmenį ir dengiami dūmų uždangos šturmuoja pastatą. Kiti du „arai" virvėmis leidžiasi iš sraigtasparnio ir atakuoja penkiaaukštį iš oro. Jie taip atsargiai juda namo siena žemyn, kad tampa panašūs į medžiotojus, kurie atsargiai sėlina miško keliukais, bandydami neišbaidyti žvėries. Viskas paprasta, išbaigta, iš pažiūros visai nepavojinga. Tik šalimais sėdįs filmo „žiūrovas" nenustygsta vietoje. Jam dar per daug judesių, per mažai greičio, tikslumo. Baigiu žiūrėti vaizdajuostę tylėdama, o vadas, tarsi atspėjęs mano minčių tėkmę, sako: „Mūsų darbas mažai kuo panašus į kovinių filmų atrakcijas. Jis kupinas neišgalvoto dramatizmo. Todėl triukai – ne mums. Iš tiesų kas efektinga, nėra efektyvu."
    O kas efektyvu, deja, ir rizikinga. Iš kolegos šautuvo paleista ir pro petį skriejanti kulka anaiptol ne mokomoji. Per kiekvienas pratybas į policininkų akis žvelgia tikras ir realus pavojus. Kitaip, sakoma, vyrai tokioms sudėtingoms operacijoms nepasiruoštų. Ir nebūtų tokie kokie, dabar yra -neprilygstami.
    Kasdien 4 valandos pratybų – teorijos, praktikos, taktikos, šaudymo. Taip pat minėtos kovinės operacijos: pasalos, nusikaltėlių sulaikymas, liudininkų apsauga ir kt. („Reikia realaus krūvio", – teigia komisaras V.Grabauskas.) Pavyzdžiui, liepos mėnesį į operacijas „Aras" buvo kviestas 40 kartų, neįskaitant liudininkų apsaugos, kuri vyksta nuolat. 17 valandą jų darbo diena baigiasi tik sąlyginai. Kad ir kur jie vyktų, su savimi ima mobiliuosius telefonus ir pranešimų gaviklius. Sulig pirmuoju šaukiniu grįžta į bazę. Nesvarbu, kur kilo incidentas, regionais nemalonumai nesidalijami. Prisijungia tiek vyrų ir kuopų, kiek reikia. Rutina ir monotonija, rizika ir pavojai, valios ir kantrybės testai – kasdien, kasmet. „Ar mes vis dar jums panašūs į supermenus?", – ironizuoja komisaras.

    Sulydyta jėga ir išmintis

    Kai parklupdomas sunkus nusikaltėlis, net patys tolerantiškiausi turbūt pritartų, kad už aukų kančias jam reikėtų bent gerai išvelėti šonus. Pagunda tikrai didelė, bet komisaras garantuoja, kad nė vienas jo kovotojas neviršys įgaliojimų. Jėgos bus panaudota tiek, kiek reikia. Paklusęs neliečiamas. Vyrų agresija tapo racionali, nors šito mokytis reikėjo daug ir ilgai.
    Apskritai „Aro" veiksmai grindžiami ne smurto, bet savigynos filosofija. Pavyzdžiui, kovotojai mokomi sportinės kovos metodų: karatė, aikido, bokso, dziudo, t.y, ginti ir gintis. Brutaliems, psichopatiškiems nusikaltėlių veiksmams priešpastatomas mąstymas bei veiksmų solidumas, bet prireikus ginti nekaltą žmogų ar padėti kuopos draugui, nė vieno kovotojo ranka nesudrebės. Jis padarys tai, ką ir privalo. Ir elgsis be gailesčio.
    Iš jėgos struktūrų „arai" išsiskiria elgesio kultūra ir išsilavinimu. Nemažai čia dirbančių moka po keletą užsienio kalbų, visi policininkai turi bendrą supratimą apie darbą kompiuteriu, nusimano apie ginklus, nuodingąsias dujas, sprogmenis. Taip pat yra susipažinę su Baudžiamuoju kodeksu, gali suteikti pirmąją medicinos pagalbą, yra išklausę trumpą psichologijos kursą.
    Du kartus per metus vykdoma privalomoji pareigūnų atestacija. Tuomet iš naujo įvertinami darbuotojų taktiniai ir šaudymo įgūdžiai, fizinė būklė, teorinės žinios.

    Amerika nori mokytis iš Lietuvos

    JAV specialiosios tarnybos per savo ambasadą Lietuvoje išsirūpino leidimą susipažinti su „Aru", išsiaiškinti, koks yra rinktinės parengimo lygis. Tai, ką jų atstovai pamatė, pranoko visus lūkesčius. Iš solidarumo žmones, tiek pasiekusius esamomis sąlygomis, jie ėmė remti technika ir ekipuote, rengti rinktinės specialistams stažuotes Lietuvoje ir Amerikoje.
    Iki tol išsisukdavęs nuo klausimų apie materialinę bazę santūrusis komisaras pratrūksta: „Orlaivių duris Vilniaus oro uoste sprogdiname… teoriškai. Mums pratyboms trūksta šovinių."
    „Aras" specialios treniruočių bazės neturi. Šaudymo mokymus organizuoja pagal susitarimą kitų žinybų šaudyklose ir yra priklausomas nuo jų geranoriškumo. Taktinėms pratyboms naudojasi Rūdininkų karinio poligono arba Teisės akademijos nebaigto statyti bendrabučio teritorija. Tokiomis sąlygomis paruošti žmones nėra lengva.
    Tiesa, lygindami save su kitomis Lietuvos jėgos struktūromis, jie prisipažįsta, kad nėra labiausiai apleisti. Bet žinodami analogiškų užsienio tarnybų galimybes, pasijunta esą bėdžiai. Pavyzdžiui, JAV daugybė nurašytų lėktuvų, kuriuos kovotojai gali laužyti, daužyti, sprogdinti. Per pratybas iššaudoma tiek šovinių, jog mūsų vyrai nedrįsta net svajoti.
    „Aro" rinktinės komisaras V. Grabauskas neseniai baigė studijas Federalinių tyrimų biuro (FTB) Nacionalinėje akademijoje (JAV). Dar studijuodamas jis ypač daug bendravo su FTB įkaitų vadavimo padaliniu, keitėsi ne tik informacija, bet ir perdavė kolegoms savo patirtį. Iki šiol jam yra siunčiami kvietimai atvykti mokyti JAV specialiojo policijos dalinio Tenesio valstijoje. Nepaisant sunkių materialinių sąlygų, mūsų „arai" turi ko mokyti net ir tokio didžiulio potencialo šalį kaip JAV.
    „Aro" reitingas aukštas ne tik už Atlanto. Jį gerai įvertino tokios specialiosios tarnybos kaip SAS (Anglija), RAID (Prancūzija). Neseniai apie rinktinę didžiulę publikaciją paskelbė specialusis Europoje platinamas žurnalas „Combat and Survival". „Aras" ypač garsėja taktiniu ir fiziniu pasirengimu bei šaudymu. Taip pat iš panašių būrių išsiskiria intelektu ir psichologine ištverme.

    Jie gali viską

    Specialusis Vilniuje esantis būrys buvo suformuotas 1994 m. Tai elitinės rinktinės elitas, besispecializuojantis šturmuoti orlaivius. Dabar būryje 32 vyrai. Nuo pat pirmųjų dienų iki šiol formuotei vadovaujantis ir ją ruošiantis komisaras V. Grabauskas pagrįstai save gali vadinti jos krikštatėviu.
    Į būrį pretenduoti gali tik „Aro" policininkai, pradirbę rinktinėje ne mažiau kaip dvejus metus. Atranka vyksta dviem etapais ir trunka 6-7 dienas. Dar kartą tikrinamas asmens taktinis ir fizinis pasirengimas, peržiūrima biografija. Atrinktiems į specialųjį būrį dar skiriamas trijų mėnesių bandomasis laikotarpis. Jų treniruočių krūvis dar didesnis, pratybos intensyvesnės. Paprasto piliečio akimis žvelgiant, šie vyrai gali viską.
    „Aro" policininkai bėglius suguldė ant žemės…", „greitojo reagavimo rinktinės kovotojai nuginklavo nusikaltėlius…", „specialusis „Aro" būrys šturmavo pastatą, kuriame užsibarikadavo banditas…", – tokios ir panašios žinutės mirga dienraščių puslapiuose. Šiurkšti, negailestinga tikrovė, alkana ir pikta dabartis… Mums reikia jėgos, kuri mus apgintų. Ir ji ateina. Vieniems – žiauri ir negailestinga tarsi paskutinis atpildas, kitiems – kaip šviesi viltis.
    Ir gimsta mitas apie šauniuosius kovotojus – policininkus su kaukėmis, medžiojančius smurtą ir blogį.


    Arieciu apranga

  2. Užsienio specialios paskirties policija

    OMON (rus. Отряд милиции особого назначения – specialios paskirties milicijos būrys) – tai Tarybų Sąjungoje 1987 m. įkurti specialios paskirties milicijos daliniai, tebeveikiantys iki šiol Rusijoje.

    http://www.youtube.com/watch?v=6r5zj6wPUWU

    GIGN (prancūzų kalba: Groupe d’Intervention de la Gendarmerie Nationale), yra Prancūzijos specialios paskirties policijos burys.

    “GRUPE D’INTERVENTION GANDARMERIE NATIONALE”
    ( GIGN )

    Mokyklinį autobusą Džibučio priemiestyje užgrobė 4 teroristai . Autobuse tuo metu važiavo 30 vaikų nuo 6 iki 12 metų. Išlaipinę autobuso vairuotoją, nuvažiavo prie Somalio sienos , kur prie keturių buvusiu teroristų prisijungė dar du. Valdžios atstovui, atvykusiam į derybas, buvo iškelti reikalavimai paleisti iš Prancuzijos kalėjimų judėjimo “Somalio kranto išsivadavimo fronto” lyderius. Atsisakius įvykdyti reikalavimus, teroristai grąsino išžudyti vaikus. Autobusą iš visų pusių apsupo tuo metu netoli buve 2 parašiutininkų pulko ir svetimšalių legijono kariai. Karinė vadovybė prižadėjo teroristams, kad reikalaujami paleisti asmenys bus atvežti sekančią dieną, o iš tikrūjų buvo tempiamas laikas. Ryte lėktuvu iš prancuzijos atskrido 9 GIGN kariai, kurie užėmė labai nedėkin gas pozicijas, nes autobusas stovėjo plynoje vietoje, o iki artimiausios priedangos buvo 200m. Visą dieną kariai- per snaiperinių šautuvų taikiklius stebėjo autobusą, bet šauti negalėjo, nes visą laiką pro jį judėjo vaikai ir teroristai. Po specialiai atvežtų pietų vaikai sumigo, nes į maistą buvo įmaišyta migdomųjų ir trankviliantų. Autobuso languose liko tik teroristai. Po draugiškos salvės penki teroristai krito negyvi, o vienas, tuo metu buvęs kieme, metėsi į autobusą. Kariai, bėgdami lik autobuso, iš revolverių nušovė paskutinį teroristą , kuris vistik suspėjo nušauti vieną mergaitę. Taip buvo atlikta klasikinė įkaitų išlaisvinimo operacija. Per 20 grupės gyvavimo metų, panašaus pobūdžio operacijų buvo atlikta virš 600. 1971m. Prancūzijos nacionalinės žandarmerijos sudėtyję buvo įkurta antiteroristinė grupė, bet tik po dviejų metų buvo paskelbta, kad grupė pradeda savo veiklą. Iš pradžių grupė susidėjo iš dviejų būrių po 15 žmonių ir bazavosi viena šiaurėje, kita pietuose. Kiekvena jų buvo atsakinga už savo regioną. 1976m. grupė sujungima į vieną dalinį. 1979m. grupėje buvo jau 40 žmonių. Dar po 10 metų ji padidėjo iki 80 žmonių. Pagrindiniai taktiniai vienetai yra būriai po 12 žmonių, suskirstyti į grandis po 5 žmones, plius karys su specialiai apmokytu šunimi ir karininkas. Vienas iš būrių visą parą būna kovinėje parengtyje ir pagal komandą gali vykti į bet kurią Prancūzijos ar kitos valstybės dalį. Grupės sudėčiai priklauso parašiutinikų eskadronas ir prezidento apsaugos grupė. Viena iš veiklos krypčių – tai pagalba, kuriant analogiškas grupes Maroke, Tunise, Saudo Arabijoje, Ispanijoje, Lenkijoje, Lietuvoje ir dar eilėje kitų valstybių. Be to, grupėje yra ruošiami specialistai reguliariai kariuomenei ir svetimšalių legionui. Kandidatai į grupę yra savanoriai, atitarnavę žandarmerijoje ne mažiau trijų metų. Pimoje eilėje yra žiūrima į kandidato psichiką, nes grupės karys turi būti šaltakraujis, valingas, emocionaliai subalansuotas. Antra – tai fiziniai testai, jie susideda iš 8 km. žygio per 40minučių, pasikėlimas rankomis į 7 metrų aukštį per 7 sekundes, plaukimas 50 metrų per 35 sekundes, plaukimas po vandeniu 50 metrų, vaikščiojimas rąstu užrištomis akimis ir kova su specialiai treniruotu šunimi. Trečia -tai gan sudėtingas šaudymas iš trumpo vamzdžio 25m. atstume ir 75 taškai 100 galimų, iš ilgo vamzdžio 200m. atstume.Po savaitės testų vidutiniškai iš 100 kandidatų lieka 1-2. Yra atvėjų kai po testų nebuvo atrinktas nei vienas kandidatas. Laimingiesiems nedelsiant pradedama dėstyti pagrindinė 8 mėnesių parengimo programa. Nuo ryto iki vakaro fizinis pasiruošimas – krosas, sprinterinis bėgimas, jėgos pratimai, savigyna, plaukimas, nardymas, alpinizmas, ypatingas dėmesys šaudymui iš visų ginklo rūšių, įvairiausiomis sąlygomis iš bet kokių padėčių. Karys kas dieną šaudykloje praleidžia ne mažiau dviejų valandų, o per metus turi šaudyti iš pistoletų ne mažiau 9000 šovinių, iš šautuvų – 3000. Snaiperiais grupėje yra visi kariai, žemiausias įskaitinis rezultatas -93 taškai iš šimto galimų 200m atstume. Specialiai yra ruošiama miesto alpinizmo ir vairavimo meno. Pabaigoje ”žvalgybinės- diversinės veiklos priešo užnugaryje kursas. Materialinė – techninė bazė yra ypatingai gera, drabužiai ir avalinė yra siūvami individualiai, o pagal spec. užsakymus yra gaminami automobiliai, šarvuočiai, malūnsparniai. Ginkluotė – tai geriusi pasaulyje gaminami ginklų modeliai.

    http://www.youtube.com/watch?v=u4_UHqt5 … re=related
    http://www.youtube.com/watch?v=8QJdWZyI … re=related
    http://www.youtube.com/watch?v=DVetY-t4b4A
    http://www.youtube.com/watch?v=4kwOKG7u … re=related

    SAS Anglijos specialios paskirties policijos burys

    SPECIALI AVIO-DESANTINĖ DIVIZIJA

    S.A.S

    “Nugali veržlusis” tai devizas geriausio Europoje specialios paskirties junginio, kurį 1940m.
    įsakymu įkūrė tuometinis Didžiosios Britanijos premjeras V.Čerčilis. Į junginio sudėti įėjo jūrų
    pėstininkai (komandos) ir parašiutininkai (leopardai). Pirmojo pulko vadu 1941m. buvo
    paskirtas pulkininkas Devidas Sterlingas, o antro pulko vadu jo brolis Viljamas Sterlingas.
    Įsteigtas parašiutininkų mokymo centras kodiniu pavadinimu “17 stotelė”, kuris per visus karo
    metus išleido 60 tūkstancių parašiutininkų, žvalgų, diversantų, paruostų kovai priešo užnugaryje.
    S.A.S. ypatingai gerai save užsirekomendavo šiaures Afrikoje mūšiuose su feldmaršalo Romel
    daliniais, o taip pat 1945m. mušiuose pačioje Vokietijoje. Paskutiniais metais Britanijos
    vyriausybė SAS naudojo kovai su prokomunistiniais elementais ir banditais Malaizijoje,
    Šiaures Airijoje ir Anglijoje. Junginio veikla ypatingai yra slepiama , bet kai kurie faktai išryškėja ,
    kaip antai Irano pasiuntinybės šturmas Londone, išsilaipi nimas Folklendų salose, Irako raketų
    pajieška dykumose “Audros Dykumose” metu. Jeigu informacijos apie atliktas operacijas yra
    labai nedaug, tai apie karių paruošimą yra gan nemažai -iš to nedaroma paslapties ir skelbiama
    masinės informacijos priemonėse. SAS yra koplektuojama savanoriais, praėjusiems ypatingą
    atranką ir ilgalaikį pasiruošimą. Visi savanoriai verbuojami iš karinių pajėgų , vieną trečdalį
    sudaro desantininkai. Šiuo metu SAS susideda is trijų pulkų po 500 žmonių, nors visi
    tarnaujantys skaitosi visai kituose daliniuose. Net artimiausi šeimų nariai neturi žinoti, kur tarnauja
    jų giminaičiai, tai yra daroma slaptumo sumetimais. Dalinys yra tiesiogiai pavaldus vyriausybei ir
    aukščiausiai kariuomenės vadovybei. Konkursiniai kandidatų bandymai vyksta penkiais etapais.
    Pirmajame etape (10 dienų) yra ivertinamos kandidato fizinės galimybės, kaip jis orientuojasi
    vietovėje, ar gali nubėgti pusantros mylios (2,4 km.) per 12 minučių. Antrame etape (10dienų )
    atliekami i štvermės ir valios testai. Kasdien daromi ivairaus sudėtingumo žygiai . Pabaigoje
    įskaita žygis pilnoje ekipiruoteje 64 km. per 20valandų. Trečias etapas ( 98 dienos ) kurio
    metu tikrinamos taktikos , topografijos žinios, žvalgybiniai sugebėjimai, ypatingas dėmesys
    skiriamas mokėimui šaudyti. Ketvirtas etapas ( 40 dienų ) tikrinamas desantinis
    pasiruošimas , yįpatingas dėmesys skiriamas šuoliams iš mažų aukščių. Penktame etape ( 21
    diena ) tikrinamas kandidato mokėjimas išgyventi ekstremaliom sąlygom, stebimi jo veiksmai
    ekstremaliom situacijom (reidai i priešo užnugarį, priešo persekiojimas, pabėgimo is nelaisvės
    organizavimas). Visas 179 dienas kandidatai yra stebimi, ko pasekoje atranką praeina vienas iš
    penkių. Su tais kandidatais, kurie išlieka po badymų yra sudaromos sutartys tarnybai trims
    metams, jiems pasibaigus, abipusio sutikimo metu galima pratesti sutarti dar trims metams.
    Vidutinis kandidatų amžius yra 27 metai. Toliau karių laukia 205 dienų intensyvaus mokymo
    kursas, suskirstitas į penkis etapus. Pirmas 42 dienų etapas skiriamas šaudymui tam specialiai
    įrengtame mokymo centre. Plačiai yra praktikuojamas metodas šaudymo vienas i kitą guminemis
    kulkomis, kaip sako patys kariai, nušaut nenušausi, bet po pataikymo juoktis nesinorės. Sekanti
    21 dienos etapą kariai mokomi išgyvenimo meno visose klimatinese juostose. Tečiame etape 91
    diena kariai mokomi saviginos , kovos su šaltais ginklais, medicinos, topografijos, minavimo
    , o ypač išminavimo meno, alpinizmo, plaukiojimo su akvalangu, žvalgybines diversinės veiklos
    tiek lauko tiek miesto salygomis. Ketvirtas etapas tai 21 dienos radijo ryšio kursas. Penktas
    etapas 28 dienos yra skiriamas desantiniam perengimui. Visa mokymo laikotarpį kariai
    pratyboms naudoja tik kovinius šovinius ir granatas ir yra stebiami instruktorių kurie pastebeję
    jei karys nepasitiki savo jėgomis, dvejoja sr slepiasi nuo kulkų ir skeveldrų iškart yra pašalinami
    iš dalinio. ypatingai didelis dėmesys yra skiriamas antiteroristiniam pasiruošimui. Pavyzdžiui
    normatyvas įsiveržti i lėktuvo kabiną, nenaudojant jokių kopėčių, yra trys sekundės.
    Dalinio vadovybe prisipažįsta, kad jų pagrindinė užduotis yra visapusiskai parengti “individualų
    karį” , kas jiem iki šiol sekėsi ypatingai gerai , nes pagal pasiruošimo lygį jie yra vieni iš
    pirmaujančių Pasaulyje.


    http://www.youtube.com/watch?v=UVz6rqpnMBY


    SASR Australijos specialios paskirties policijos burys

    http://www.youtube.com/watch?v=_JRqK2dFQCg

    GSG-9 Vokietijos specialios paskirties policijos burys

    “GSG 9”

    1972 m., Miuncheno olimpiados metu, palestiniečių teroristai iš liūdnai pagarsėjusios organizacijos “ JUODASIS RUGSĖJIS “ nužudė du izraelio komandos sportininkus, o septynis paėmė įkaitais.Tuo metu VFR policija neturėjo antiteroristinių dalinių. Vyriausybės įsitikinimu, tas funkcijas turėjo atlikti kriminalinė policija, kurios sudėtyje buvo operatyvinės sulaikymo grupės. Po ilgų pajieškų policijai pasisekė aptikti teroristų pėdsakus, bet nekvalifikuoti policininkų veiksmai privedė prie to, kad susišaudymo metu Fiuršten-Felbriuko aerouoste žuvo ir visi teroristai ir įkaitai. Pasaulio visuomenė eilinį kartą pasipiktino teroristų veiksmais, o Vokietijos policijos prestižas labai smarkiai krito. Tuometinis vidaus reikalų ministras Gansas-Ditrichas Genšeris 1972m. rugsėjo 26d. išleido įsakymą federalinėje pasienio tarnyboje sukurti grupę kovai su terorizmu, vėliau pavadintą “DEVINTOJI PASIENIO APSAUGOS GRUPĖ”. Pirmuoju grupės vadu buvo paskirtas Ulrichas Vegeneris. Pradėdamas darbą jis orentavosi į anglų, amerikiečių, izraelio antiteroristinių grupių patirtį. 1973m. grupė buvo sukomplektuota, o jos mokymas tęsėsi dar ištisus metus. Normatyviniai dokumentai ir aktai draudė naudoti grupę nusikaltėlių sulaikymui ir demonstracijų vaikymui. Padrindinė grupei keliama užduotis- kova su terorizmu. Atskiru dokumentu grupė buvo įpareigota atlikti ypatingos svarbos užduotį, – “konstitucijos interesų gynimą”. Ji galėdavo suteikti pagalbą policijiai , kai toji kreipdavosi, nors visa atsakomybė už grupės panaudojimo pasėkmes tekdavo vietinei administracijai. Grupės dislokacijos vieta buvo parinkta Bonos priemiestyje, kur buvo pastatytos specialios kareivinės. Įsakymą atlikti kovinius veiksmus galėjo duoti tik trys pareigūnai – tai vidaus reikalų ministras, vyriausias policijos komisaras ir pasienio policijos departamento viršininkas. Grupės struktūra, kaip ir paprasto karinio dalinio štabas- keturi operatyviniai, tiekimo, ryšių mokomasis ir malūnsparnių būriai.


    SWAT(Special Weapons Attack Teams) Amerikos specialios paskirties policijos burys

    http://www.youtube.com/watch?v=uDbEUs0x … re=related
    http://www.youtube.com/watch?v=mLhLUqYv … re=related


    http://www.youtube.com/watch?v=K8rww6di … re=related
    http://www.youtube.com/watch?v=GE28kg33Ix4
    http://www.youtube.com/watch?v=lR1BKWPD … re=related








    http://www.youtube.com/watch?v=jYBgdvPU … re=related
    http://www.youtube.com/watch?v=Ezx-LWuo … re=related

  3. Amerikiečių antiteroristinis dalinys "Delta Force", vienas žinomiausių tokio pobūdžio dalinių pasaulyje. Labiausiai šį vardą išgarsino Holivudo filmai su Čiaku Norisu (nevisai tiksliai atspindintys tikrąją šios grupės paskirtį ir jos veiklą).
    Šis spec. dalinys suformuotas 1977 m. birželio antrąją dieną (idėjos iniciatorius – pulkininkas Čarlzas Bekvitas), kai Pentagone vykusiame susirinkime buvo oficialiai patvirtinti grupės įstatai, ginkluotė, suteiktas pavadinimas – Pirmasis operatyvinis specialiųjų JAV pajėgų dalinys, kodiniu pavadinimu "Delta Force". Tikruoju gimtadieniu laikoma kita data: 1977 m. lapkričio 19, kuomet buvo surinkta pirmoji 30 kovotojų grupė.
    Remiantis oficialiais dokumentais, "Delta" grupė buvo skirta slaptoms karinėms operacijoms už JAV ribų. Jos užduotys buvo sekančios:
    – Įkaitų ir Amerikos kariškių, papuolusių į nelaisve, vadavimas;
    – Kova su teroristais bei partizanais tiek miestuose, tiek ir kitose vietovėse;
    – Valstybių, priešiškai nusiteikusių JAV atžvilgiu, polinių ir karinių lyderių paėmimas į nelaisvę arba sunaikinimas;
    – Slaptų dokumentų, ginklų pavyzdžių ir kitos slaptos technikos, dominančios Amerikos vyriausybę, grobimas.
    Tokioms neeilinėms operacijoms reikalingi ir neeiliniai žmonės. Todėl atranka į grupę ypač griežta. Ji trunka apie 6 mėnesius ir susideda iš trijų etapų. Visų pirma, norintis papulti į "Delta" turi atitikti šiuos reikalavimus:
    • turėti JAV pilietybę;
    • amžius nuo 22 iki 35 metų;
    • karinės tarnybos stažas ne mažiau kaip 4 metai;
    • ne mažesnis kaip seržanto karinis laipsnis;
    • puiki fizinė ir psichinė sveikata;
    • IQ (intelekto koeficientas) ne mažiau 110 balų;
    • vadovaujantis personalas turi turėti kapitono arba majoro laipsnį, bakalauro išsilavinimą ir bent metų sėkmingo vadovavimo kariniam daliniui patirtį;
    Nepriimami:
    • turėję nuobaudų už karinės disciplinos nesilaikymą;
    • teisti;
    Vėliau tikrinamas bendras fizinis pasiruošimas:
    • atsispaudimai ant krumplių – 40 kartų per minutę;
    • pritūpimai – 40 kartų per minutę;
    • 2 mylių (3,218 km.) bėgimas – atbėgti ne vėliau kaip per 16 min.;
    • šliaužimas ant nugaros 20 metrų kojomis į priekį ir 20 galva į priekį – ne ilgiau kaip per 25 sekundes;
    • bėgimas 14,6 m. ilgio kliūčių ruožu – ne ilgiau kaip per 24 sekundes;
    • 100 m. plaukimas su karine apranga ir kareiviškais batais – laikas neskaičiuojamas;
    Visos užduotys atliekamos viena po kitos. Neatlikęs nors vienos užduoties, kareivis tuojau pat šalinamas iš tolimesnės atrankos.
    Toliau seka 29-64 kilometrų žygis per miškus, pelkes, laukus bei kalvotas vietoves. Su savimi nešamas automatas M-16 bei 18-22,7 kilogramų kuprinė. Kelyje kas 8-12 km. išdėstyti kontrolės postai, kuriuose reikia užsiregistruoti. Laiko limitas kariams nepasakomas, jiems tiesiog liepiama eiti. Nepasiekę finišo per tam tikrą laiką iš tolimesnės atrankos šalinami (tokių būna apie 50%).
    Psichologinių testų pagalba be kitų aspektų tiriama ir tai, ar kariai sugeba suderinti savyje visiškai priešingas savybes. Reikalaujama, kad kandidatas sugebėtų tiksliai vykdyti įsakymus ir savarankiškai priimti atsakingus sprendimus; be išlygų paklusti vadams ir užtikrintai vesti paskui save kitus; būti gailestingu ir sugebėti žudyti be menkiausios dvejonės; pastoviai tobulinti psichines ir fizines savo galimybes ir nesijausti "supermenu".
    Po visų testavimų ir pokalbių, su kandidatu sudaroma 3 metų sutartis. Jei per šį laikotarpį tarnyba buvo nepriekaištinga, sutartis pratęsiama.
    Pirmojoje atrankoje, 1977 metais, norą dalyvauti pareiškė 150 karių. Beveik visi kariavo Vietname, specialios paskirties daliniuose. Iš visos grupės tik 20% karių buvo pripažinti tinkamais į "Delta" būrį. Antrojoje atrankoje dalyvavo 60 kovotojų ir tik 5 išlaikė visus jiems keliamus reikalavimus. Kol pagaliau buvo surinkta planuota 300 karių komanda, Pirmojo operatyvinio specialiųjų JAV pajėgų dalinio vadovybė skersai ir išilgai išmaišė visas Jungtines Amerikos Valstijas.
    Šiuo metu "Delta" būryje tarnauja maždaug 500 kovotojų, tarp kurių yra ir kelios moterys.

  4. TRUMPA NAVY SEALs ISTORIJA

    Jungtinių Valstijų karinio jūrų laivyno jūros, oro ir sausumos pajėgos, visuotinai žinomos kaip JAV karinio jūrų laivyno “ruoniai” – tai specialiųjų operacijų pajėgos priklausančios JAV kariniam jūrų laivynui, atliekančios tiesioginių veiksmų ir specialios žvalgybos operacijas. Ruoniai taip pat dalivauja misijose susidarius neįprastoms karo situacijoms, užsienio, vidaus gynybos operacijose ir kovoje su terorizmu.
    SEAL akronimas paimtas iš elementų kuriuose jie veikia – jūra, oras ir žemė (SEa, Air and Land). Jie turi patirtį aprėpiančią II Pasaulinį karą, Korėją, Vietnamą, Panamą, Grenadą, Balkanus, operacijas Desert Storm, Desert Shield, Iraqi Freedom, Enduring Freedom (Afganistanas) ir daugelyje kitų mažiau žinomu operaciju visame pasaulyje.

    1943 metų pavasaris. Atrinkta pirmoji savanorių grupė iš Naval Construction Battalions (Seebees) ir paruošiami į dalinį pavadinimu NAVAL COMBAT DEMOLITION UNITS (NCDU’s). Pagrindinis jų uždavinys buvo prieš kariniams laivams išlaipinant kareivius ir pristatant technika išžvalgyti ir išvalyti nuo kliūčių krantines. NCDU’s pasižymėjo per II Pasaulinį karą Atlanto ir Ramiojo vandenynų operacijose.

    1947 metai. Navy suformuoja pirmą povandeninį smogiamąjį dalinį (Underwater Demolition Team)
    1950 – 1953 metai. Korėjos konflikto metu UDT’s sėkmingai vykdo užduotis Inchon’e (operacija Chromite) naikindami tiltus ir tunelius pasiekiamus iš vandens, minuodami uostus ir upes.
    1961 metai. Prezidentas John F. Kennedy įvertines padėtį pietryčių Azijoje pripažino neįprastoms karo salygoms būtinybę panaudoti specialiųjų operacijų pajėgas kaip priemonę kovai su priešų veikla. Operacijos Chief of naval metu buvo reikalingi vienetai galintys vykdyti užduotis jūroje, ore ir sausumoje mažomis grupėmis. Taip atsirado pirmosios SEAL’s komandos.
    1962 sausis. SEAL Team ONE perkeliama į Ramiojo vandenyno flotilę, o SEAL Team TWO į Atlanto vandenyno flotilę. Šių dviejų padalinių paskirtis vadovauti operacijoms susidarius neįprastoms karo situacijoms, kontr – partizaninio karo operacijose abiejose pakrantėse.
    1967 metai. Naval Operations Support Groups pervadinama i Naval Special Warfare Groups (NSWGs)
    1983 metai. Egzistuojantys UDTs pervadinami į SEAL Delivery Vehicle Team ir hidrografinė žvalgyba bei povandeninis minavimas tampa SEAL misijomis.
    1987 balandžio 16d. Naval Special Warfare Command padalinys perkialiamas į Naval Amphibious bazę Colorado is San Diego, Kalifornijoje. Pagrindine misija tampa atlikti pavestas operacijas bei plėtoti specialiųjų operacijų strategiją, doktriną ir taktiką.

    Per visą Navy SEALs gyvavimo laiką buvo daug pasižymėjusių karininkų, įnešusių didelį indėlį i SEALs kūrimą.
    LCDR ROY BOEHM. 1941 metais būdamas puskarininkiu įstojo į Navy ir dalyvavo Ramiojo vandenyno operacijose WWII, Korejos konflikte ir Vietmano kare.1960 metais prezidento įsakymu buvo paskirtas kurti Navy SEALs. Jis buvo pirmasis karininkas SEAL Team TWO. Boehm įvedė šias kvalifikacijas: neriboto giluminio, eksperimentinio nardymo, užtvindytų povandeninių laivų gelbėjimo komandų organizavimo bei nuskendusių laivų iškėlimo. Jis yra vienas geriausių Underwater Demolition, Airborne ekspertų. Per visą karjerą buvo apdovanotas aibe apdovanojimų.
    CDR RICHARD MARCINKO. Į Navy įstojo 1958 metais. Jis buvo SEAL Team SIX (dabartinė DEVGRU) įkūrėjas ir vadovaujantis karininkas. Tituluojamas kaip vienas geriausių specialiųjų operacijų žvalgybos, diplomatijos, kovos su terorizmu ekspertų. Taip pat prisidėjo prie antiteroristinio RED CELL būrio kūrimo, organizavo SWAT treniravimą bei derybininkų apmokymą diplomatijos.
    CMC DENNIS CHALKER. Navy SEALs pratarnavo 22 metus, prisidėjo prie Team SIX ir RED CELL kūrimo, vadovavo specialiosioms atsakomosioms operacijoms. Naval Special Warfare centre buvo atsakingas už 300 instruktorių, 400 BUD/S studentų. Treniravo ginklų valdymo, sprogstamųjų medžiagų naudojimo, oro operacijų bei nardymo srityse. Parašė UNITED STATES NAVY SEAL WORKOUT GUIDE knygą.
    CPO JIM WATSON. Per 20 tarnybos metų sukūrė 25 treniruočių mokyklas. Dabar vadovauja UDT-SEAL muziejui Floridoje.
    MC RUDY BOESCH.Žinomas kaip kovinio plaukimo ir mažų valčių operacijų ekspertas. Įvedė fizinio pasiruošimo standartus.

    NAVY SEALS šiandien
    Navy SEAL’s naudoja platų asortimentą US ir užsienio gamintojų ginklų. Kai kurie iš jų buvo modifikuoti specialiai SEAL’sams. Jie turi laisvą pasirinkimą ginklų modeliams priklausomai nuo konkrečios operacijos. Pagrindiniai jų būtų:
    Pistoletai:
    MK23 Mod 0 .45 cal SOCOM Offensive Handgun
    M11 Sig Sauer P228 (9mm)

    Šturmo karabinai:
    M4A1 with SOPMOD Accessory Kit (5.56mm)

    Snaiperiniai ginklai:
    M14 Sniper Rifle (7.62mm)
    MK11 Mod 0 Sniper Weapon System (7.62mm)
    M82A1 Heavy Sniper Rifle (.50 cal)

    Pistoletai – kulkosvaidžiai:
    HK MP5 Submachine Gun (9mm)

    Kulkosvaidziai:
    M60E3 Machine Gun and MK43 Mod 0 (7.62mm)
    M240 (7.62mm)

    Šratiniai šautuvai:
    Benelli M4 Super 90 Shotgun

    Povamzdiniai granatsvaidžiai:
    M203 Grenade Launcher (40mm)

    Minosvaidžiai:
    M224 Mortar (60mm)

    Prieštankinės raketos:
    M136 AT4 Light Anti-Tank Rocket

    Navy SEALs pristatymui ir ekstrakcijai naudoja šiuolakinę modernią ir greitą techniką skirtą veikti ore, žemėje ir vandenyje. Šią funkciją atlieka Special Warfare Combatant Crewmen (SWCC). Žemės ir vandens technika yra sukurta arba patobulinta specialiai SEALs operacijoms, moderni, greita ir apginkluota spec. ginklais, galinti veikti diena – naktį ekstremaliomis sąlygomis. Navy SEALs yra nepaprastai pavojingos pajėgos, todėl kad priešas nežino iš kur jie smogs sekantį smūgį – iš žemės, iš vandens ar iš oro.

    Vandens technika:

    MK V Special Operations Craft (MK V SOC)

    Pirminė šio katerio misija pristatyti ir paimti vidutinio dydžio SEALs komandas. Antrinė misija vykdyti patruliavimą pakrantėse. Lengva konstrukcija leidzia pasiekti didelį greitį, apginkluota stacionariais 50 kalibro kulkosvaidžiais, MK 19 granatsvaidžiais, GAU 17 minigun’ais, MK 95 Twin , MK 38 grandininiais kulkosvaidžiais.

    11-Meter NSW Rigid Inflatable Boat (11M NSW RIB)

    Tai greitaeigis, kietas pripučiamas kateris skirtas SEALs ir kitų Special Operations būrių ekstarkcijai iš okupuotų paplūdimių. Geras laikymasis ant vandens leidžia šiam kateriui plaukti banguota jūra esant stipriam vėjuotumui. Apginkluotas M60 arba M-2 kulkosvaidžiais ir MK19 granatsvaidžiu.

    Special Operations Craft Riverine

    Šis greitaeigis, lengvos konstrukcijos, manevryngas kateris sukurtas pristatymui ir ekstrakcijai upėse. Apginkluotas 2-3 M60 7,62 mm ir M2HB 50 cal. kulkosvaidžiais bei MK – 19 granatsvaidžiu.

    SEAL Delivery Vehicle (SDV) MK VIII

    Tai povandeninis transporteris skyrtas gabenti karius ir amunicija. Naudojamas povandeniniam reljefui sudarinėti, vietoves tyrinejimams, prarastų ar panardintų objektų radimui ir sugražinimui, povandeninių įtvirtinimų žvalgybai bei infiltravimui ir exfiltravimui tiesioginių veiksmų misijose.

    Advanced SEAL Delivery System (ASDS)

    Tai 65 pėdų mini povandeninis laivas skirtas transportavimui iš didesniu laivų i operacijos vietą. Įgulą sudaro du navigatoriai ir 8 SEAL kariai.

    Sausumos technika:

    Desert Patrol Vehicle (DPV)

    Tai greitas, nedengtas bagis pirma karta panaudotas Persijos įlankos kare. Pirmi įvažiavę i Kuwait miestą buvo Navy SEAL’sai su DVP. Bagis gali važiuoti 60 mylių per valandą greičiu raižyta vietove, apginkluotas sunkiuoju 50 kalibro M2 Browning kulkosvaidžiu, dviem 7,62 mm kulkosvaidžiais ir dviem AT4 prieštankiniais minosvaidžiais. Naudojamas patruliavimui atvirose vietovėse.

    Oro technika:


    AC-130H Spectre and AC-130U Spooky

    AC-130 tai specialiai patobulintas C-130 lėktuvo modelis turintis modernią navigacijos, gynybos sistemas (sensorinė ir infraraudonųjų spindulių) bei ginkluotas 105 mm artileriniu pabūklu. Šis lėktuvas naudojamas close air support misijoms, perimetro ir svarbių vietų gynyboje, eskortavimui, nusileidimo, ekstraktavimo zonų apsaugai, gelbejimo operacijoms.

    MC-130E and MC-130H Combat Talon I/II

    Tai kita C-130 lėktuvo modifikacija skirta pristatymui ir ekstrakcijai dienos bei nakties metu, oro žvalgybai priešo teritorijoje. Šis lėktuvas taip pat turi galimybę papildyti degalais specialiai tam pritaikytus malūnsparnius.

    MH-53J and MH-53M Pave-Low

    Šis malūnsparnis atlieka pristatymo, ekstrakcijos, reorganizavimo, desantavimo, nusileidimo virvėmis operacijas. Pilnai apginkluotas, turintis modernią navigacijos sitemą ir galintis pasipyldyt degalų ore gali veikti bet kokiomis oro salygomis.

    Šiuo metu yra 8 SEAL’s padaliniai susidedantys iš 8 – 10 būrių keikviename. Būrį sudaro 16 žmonių (2 karininkai ir 14 karių). Būrys gali būti lengvai dalinamas i 2 skyrius arba 4 karių komandą priklausomai nuo operacijos.
    SEAL Team ONE – 8 būriai, Coronado, Kalifornija.
    SEAL Team TWO – 8 būriai, Little Creek, Virdžinija.
    SEAL Team THREE – 8 būriai, Coronado, Kalifornija.
    SEAL Team FOUR – 10 būrių, Little Creek, Virdžinija. Vienintelis daugiakalbis padalinys.
    SEAL Team FIVE – 8 būriai, Coronado, Kalifornija.
    SEAL Team SEVEN – 8 būriai, Coronado, Kalifornija.
    SEAL Team EIGHT – 8 būriai, Little Creek, Virdžinija.
    SEAL Team TEN – 8 būriai, Little Creek, Virdžinija.
    SEAL Team SIX arba DEVGRU (Naval Special Warfare Development Group). Šis padalinys buvo performuotas 1980 metais. Pagrindinis uždavinys – kova su terorizmu.

    SEALs atlieka operacijas visose vietovėse ir bet kokiu klimatu. Kiekvienas Team’as specializuojasi atskiruose pasaulio regionuose – jų AO (area of operations). Speciali taktika, technika ir įranga buvo per daugelį metų tobulinama kad jie galėtų veikti bet kurioje aplinkoje – džiunglėse, arktyje, miškuose, dykumose.
    Dykumų operacijos. Tai SEAL Teams THREE (Viduriniai rytai) ir EIGHT (Afrika) veikimo sritis. SEAL’sai šiame klimate išmėgino save per Persijos įlankos karą ir Somalyje. Dirbdami dykumoje jie turi gerai išmanyti išgyvenimą šioje aplinkoje. Dauguma karių apmokomi Arabic ir Farsi kalbų, kas duoda jiems gebėjimą kalbėtis su vietiniais žmonėmis. Naudodami Desert Humvee ir DPV ruoniai mobiliai ir greitai įveikia atstumus dykumose. Dažniausiai dykumų operacijose ruoniai naudoja ilgesnius M14, desert kamufležą, akinius nuo dulkių, naktinio matymo prietaisus, camelback’us ir daug kitos įrangos nemaišančios mobiliai judėti.
    Kalnų ir Arkties operacijos. Tai SEAL Teams TWO (Europa ir buvusi Sovietų sajunga) ir FIVE (šiaurės Ramiojo vandenyno regionas – Korėja, Kinija, Japonija) veikimo sritis. Abudu team’ai apmokomi operacijoms šaltuojojo klimato regionuose. Apmokymai vykdomi Aliaskoje, Montanoje, Norvegijoje, Korėjoje, Kanadoje, Britanijoje. Žiemos operacijoms naudojama 3’jų pakopų įranga. Pirmoji susideda iš išgyvenimo komplekto, signalizavimo prietasų, E&E kit, žemėlapių ir kompasų.Antroji susideda iš įrangos nešamos vebinguose ar liemenėse įskaitant pagrindinius gynklus ir amuniciją. Ir trečioji susideda iš kuprinės, atsarginių aprangos komplektų, miegmaišio ir t.t. Taip pat kiekvienas turi turėti sniegbačius ir ledkirtį. Priklausomai nuo operacijos naudojama nardymo įranga skirta arkties vandenims.
    Miškų ir džiunglių operacijos. Tai SEAL Teams FOUR (Pietų ir Centrinė Amerikos) ir ONE (Pietų Ramiojo vandenyno regionas ir dauguma Azijos). Šios komandos veikia miškuotose, pusiau tankiose ir labai tankiose džiunglėse. Dauguma misijų yra būrio sudėtyje patruliuojant ilgomis distancijomis.

  5. Aš įdėsiu info apie BOPE (portugalų būrys) Gailą LT info neradau.

    BOPE (Batalhão de Operações Policiais Especiais, or Special Police Operations Battalion) is the most elite unit in the Military Police of the state of Rio de Janeiro.

    Due to the nature of crime in favelas, BOPE units have extensive experience in urban warfare as well as progression in confined and restricted environments. It also utilizes equipment deemed more powerful than traditional civilian law enforcement. Currently serving with 400 soldiers BOPE is the most deadly military force in Latin America with average 200 criminals killed per year.

    Missions
    * Break barricades constructed by drug traffickers
    * Shoot to kill at criminals threatening human life
    * Exterminate drug ghettos as well as its gangs
    * Extract police officers or civilians injured in confrontations
    * Serve high-risk arrest warrants
    * Rescue hostages
    * Suppress prison riots
    * Support civil police in combat
    * Special missions in swamps or mountainous terrains such as reconnaissance, planning and infiltration
    * Engage in combat serving state sovereignty

    The force has a fleet of Armoured fighting vehicles, which are known as "Pacificador" ("pacifier"), or "Caveirão"[3] (Big Skull). These vehicles are used in operations in the slums (favelas) where BOPE faces intense conflicts with drug dealers, they are heavily equipped with .30 Carbines. BOPE soldiers are equipped with heavy armament:

    Weapons And Vehicles
    * M16 rifle A2
    * M4 carbine A1
    * M1 carbine
    * Heckler & Koch PSG1 sniper rifle
    * Benelli M3 shotgun
    * FN P90
    * IMBEL MD2
    * H&K MP5 A2 and K
    * H&K G3
    * HK 21
    * Taurus PT92
    * IMBEL 9mm
    * C-4 explosives
    * Frag grenades

    P.S info nėra daug, tas būrys pasaulyje išgarsėjo po portugalų filmo spec. būrys (nepamenu tiksliai), tada ir pats sužinojau apie tą būrį. Būrys prieštaringai vertinamas, nes nesižaidžia su visokiais banditėliais, jei pradeda šaudyt, iškart nušauna. pvz tame filme (kuris paremtas tikrais faktais) jei gavę iškvietimą BOPE nariai pamato žmogų laikantį rankoje ginklą, nušauna be perspėjimo.

Parašykite komentarą