2024 22 liepos

18 thoughts on “Delfinai

 1. Afalinos viena į kitą gali kreiptis vardais ir, be žmonių, yra vieninteliai žinomi gyvūnai, naudojantys tokią informaciją apie tapatybę, pirmadienį paskelbė mokslininkai. Delfinai bendrauja tuo pačiu principu kaip ir žmonės, tikina mokslininkai. Jau seniai buvo žinoma, kad tarp delfinų leidžiamų garsų yra dažnai kartojama informacija, galinti reikšti vardus, tačiau naujasis tyrimas parodė, kad šie gyvūnai tuos vardus atpažįsta net tada, kai panaikinama individuali balso intonacija.

  Pavyzdžiui, būtų galima tikėtis, kad delfinas atpažins motinos "ištartą" jo vardą, bet naujasis tyrimas rodo, kad dauguma delfinų savo vardus atpažįsta net ištartus be jokios intonacijos ar kitų balso požymių.
  Reklama

  Pagal naujojo tyrimo rezultatus, delfinai gali suvokti save ir savo gentainius kaip unikalius individus.

  Škotijos Šv.Andriejaus universiteto mokslininkai, atlikę tyrimus Floridos pakrantėje, nustatė, kad afalinos pažįsta vienos kitas ne iš garsų, o iš vardų. Lėšų trejų metų moksliniam darbui skyrė Londono Karališkoji mokslo draugija.

  Kaip pasakojo vienas tyrimo autorių Vincentas Janikas, laisvai gyvenantys delfinai buvo sugauti tinklais, kai priplaukė prie kranto.

  "Po to seklumoje užfiksavome jų švilpesius ir sintezavome juos kompiuteryje, kad gautume kompiuterinį delfino balsą, – sakė V.Janikas. – Tada paleidome įrašą delfinams, ir paaiškėjo, kad jie atsiliepia. Tai mums parodė, kad delfinai atpažįsta kiekvieną jų identifikuojantį švilpesį".

  Devyniais iš 14 atvejų delfinai dažniau atsigręždavo į garsiakalbį, jei per jį perduodamas švilpesys primindavo artimo giminaičio balsą. Pasak mokslininko, šis atradimas labai svarbus, nes rodo, kad delfinai turi tokių pačių gebėjimų kaip ir žmonės.

  "Dabar mes žinome, kad jie – kaip ir mes – duoda vienas kitam vardus", – pažymėjo V.Janikas.

  Tyrimo rezultatai buvo paskelbti Amerikos žurnale "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).

  "Tai labai įdomus atradimas, skatinantis tyrinėti toliau, nes jie švilpesius naudoja kaip referentinius signalus, o tokie yra ir žodžiai", – sakė Šiaurės Karolinos universitete Vilmingtone dirbanti Laela Sayigh, viena iš trijų straipsnio autorių.

  "Atrodo, kad delfinai šiuos sutartinius signalus naudoja kitam delfinui identifikuoti", – sakė ji, bet neteigė, kad delfinai gali turėti kalbą, panašią į žmonių.

  "Pati nevartočiau žodžio "kalba", nes tai terminas su labai didele potekste, – sakė ji. – (Delfinai) turi pažinimo įgūdžių, (kurių pakanka) bent referentiniams signalams".

 2. "Nėra jokia paslaptis, kad tas sąmonės lygis, kuriame dabar yra žmonija, labai mažai atskiria jus nuo gyvūnų. Ir nebus jokia paslaptimi, jeigu pasakysiu, kad daugelis gyvų būtybių, kurias jūs laikote gyvūnais, pasiekė žymiai didesnių savo sąmonės vystymosi laiptelių, negu daugelis žmonių.
  Aš turiu omenyje kai kurias banginių ir delfinų rūšis. Pagal savo vystymosi lygį šios būtybės žymiai aplenkė savo kolegas, vaikštančius Žeme. Jų energetinė sistema ir jų čakros leidžia jiems pasijungti prie visatos duomenų banko. Ir mes išnaudojame šių būtybių fizines formas tam, kad gautume supratimą apie situaciją Žemėje. Būdami sunkiai pasiekiamuose ir žmonių nelankomuose vandenynų rajonuose, mūsų ištikimi darbuotojai išsaugo ir palaiko Žemės planetos balansą.
  Aš tikiuosi, kad Žemės žmonija visgi pasieks tą sąmonės lygį, kartais vadinamą budhistine sąmone, kuris leis Žemės žmonijai pereiti į sekantį evoliucinio vystymosi etapą.
  Savo neišvystyta sąmone jūs palaikote technokratinę civilizaciją, kuri egzistuoja jūsų planetoje".

  Ištrauka iš 2005-04-20 d.laiško

 3. Delfinai nuostabūs gyvūnai, kurie padeda vaikams pasveikti nuo praralyžiaus. Už tai juos dievinu. Jie myli labai žmones. Mačiau pernai apie delfinus per "Sroves" reportažą, įdomu buvo. 🙂

 4. Jet rašė:

  Taip, tikrai. Dar nė karto nebuvau… Kada nors apsilankysiu.

  labai gražu. labai gražus šou.
  ————————————–
  aš manau kad jie nėra ten nuskriausti. taip galbūt jie nėra laisvėje. bet juk jų nekankina. juos ten tikrai myli. myli treneriai myli žmonės. jiems ploja ir manau jiems tai patinka.
  aš už delfinus… vien už tai, kad jie gelbėja skęstančius!

 5. Kachenka rašė:

  Jet rašė:

  Taip, tikrai. Dar nė karto nebuvau… Kada nors apsilankysiu.

  labai gražu. labai gražus šou.
  ————————————–
  aš manau kad jie nėra ten nuskriausti. taip galbūt jie nėra laisvėje. bet juk jų nekankina. juos ten tikrai myli. myli treneriai myli žmonės. jiems ploja ir manau jiems tai patinka.
  aš už delfinus… vien už tai, kad jie gelbėja skęstančius!

  Bet jiems viskas ribojama… Netiesiogiai jie vis tiek ten nustumiami "žemiau žmonių"… Niekad nebuvau delfinariume ir aš. Bet manau, kad jį palikčiau pilna tokių pat minčių, kaip ir išeidama iš zoologijos sodo. ( 😡 )

 6. Mes septyniese buvom, tai po to visi sėdėjom ir mąstėm, kad jei delfinai iš tiesų yra tokie protingi, kaip teko girdėt ir supranta, kad yra nelaisvi, kaip jiems jaustis? 😕 O be to ne iš gero gyvenimo jie tai daro. Draugai sako:"Davai, tave įmesim į baseiną, o tu maivykis ir pliuškenkis už maistą".

 7. Auksaplaukė rašė:

  Mes septyniese buvom, tai po to visi sėdėjom ir mąstėm, kad jei delfinai iš tiesų yra tokie protingi, kaip teko girdėt ir supranta, kad yra nelaisvi, kaip jiems jaustis? 😕 O be to ne iš gero gyvenimo jie tai daro. Draugai sako:"Davai, tave įmesim į baseiną, o tu maivykis ir pliuškenkis už maistą".

  Aš sakau, gal žmonės sąmoningai stabdo jų vystymąsi (protinį) ir tobulėjimą, kad neaplenktų jų… Ai…

Parašykite komentarą