Elektros energijos paklausa
Elektros energija turi didžiulę paklausą šiuolaikiniame dinamiškame pasaulyje. Vartotojų poreikis elektronikos prekėms nuolat auga, kasdieniniame gyvenime atsiranda vis daugiau prietaisų, kurie ne tik taupo žmonių laiką, padeda greičiau atlikti monotoniškus darbus, bet ir naudoja elektros energiją.
Todėl kyla natūralus klausimas, kas yra elektros energija šiuolaikiniame pasaulyje: prekė ar paslauga? Ir nors daugelis žodynų elektros energiją apibūdina kaip prekę, visgi įmonės teikia paslaugą „pristatydamos“ elektros energiją į vartotojo namus.
Šiuolaikinė elektros gamybos pramonė naudoja gamybos tobulinimo koncepciją, kuri grindžiama įsitikinimu, kad tiekiamą paslaugą reikia nuolat tobulinti, mažinti gamybos kaštus, investuoti į naujausias technologijas. Be to, nuolat didinamas esamų paskirstymo kanalų efektyvumas naujinant ir tobulinant jau esamą įrangą.
Elektros rinkos pokytis
Ilgą laiką elektra Lietuvoje buvo viena nepalankiausiai apmokamų komunalinių paslaugų, kai vartotojui buvo siūlomas tik vienas tiekėjas ir jo nustatyti elektros tarifai. T. y. neegzistavo jokia pasirinkimo galimybė. Elektros tarifai buvo nustatomi visiems vienodi. Nebuvo gilintasi, ar esami elektros tarifai atitinka vartotojų poreikius.
Dabar viskas jau kitaip. Pasikeitus įstatymams, šiuolaikinis vartotojas turi galimybę ne tik rinktis elektros tiekėją pagal jo siūlomas paslaugas ir elektros tarifą, kontroliuoti savo išlaidas skirtas elektros energijai ir kitiems komunaliniams mokesčiams, bet ir šiek tiek sutaupyti. Elektros tarifai yra pritaikyti skirtingiems žmonių poreikiams ir paklausai, o sveika skirtingų įmonių konkurencija rinkoje natūraliai reguliuoja kainas vartotojo naudai.
Elektros tiekimas nuolat tobulinamas, pagrindinės eksploatacinės savybės pasižymi dideliu konkurencingumu rinkoje, o veikla orientuojama į tiekimo paslaugos kokybę, nenutrūkstamą tiekimą, naujų modelių projektavimą, o esamų – gerinimą. Daug dėmesio skiriama elektros energijos tiekimo realizavimui ir pardavimo skatinimui.
Elektros energijos tarifai
Nuo 2011 metų balandžio mėnesio pradžios Lietuvos Respublikos gyventojams atsirado naujos taupymo galimybės: įsigaliojo du elektros tarifai: „Namai“ ir „Namai plius“. Be šių dviejų elektros tarifų vartotojams dar siūlomas ir planas „Standartinis“. Atsiradus naujiems elektros tarifams, atsirado ir nauji terminai: fiksuota kainos dalis ir kintama kainos dalis. Fiksuota kainos dalis – tai pastovi kaina, fiksuotas mokestis, o kintama kainos dalis – kintanti kaina, kuri yra mažesnė nei kitų tarifų kintama kaina.
Naujieji elektros tarifai yra kažkuo panašūs į mobiliųjų operatorių planus. Nes vartotojas jau iš anksto žino, koks konkretus planas tinka. Šis išankstinis žinojimas padeda išsirinkti optimaliausią ir leidžiantį sutaupyti elektros tarifų planą.
Pagrindinė mintis ir idėja anuomet įgyvendinant šią reformą buvo po truputį pratinti vartotoją prie pasirinkimo galimybės, skatinti pačiam planuoti savo išlaidas, taupyti. Taigi, 2015 m. atsiradus galimybei rinktis ne tik elektros tarifus, bet ir elektros energijos tiekėją, vartotojas jau buvo įgudęs ir gebėjo atsakingai rinktis.