2036 m. balandžio 13 d. Žemei smogs 20 mln. tonų sveriantis asteroidas „Apophis”. Susidūrimas įvyks kažkur linijoje, vedančioje nuo Sibiro į rytus iki vakarinės Afrikos pakrantės. Nors tokio scenarijaus tikimybė – viena iš 45 tūkstančių, ekspertai teigia, jog grėsmė pakankamai reali, kad būtų apsvarstyta Jungtinių tautų dienotvarkėje, praneša portalas „New Scientist“.
Juodraštinis susidūrimo prevencijos plano variantas bus pasirašytas 2009 m.
Reklama
„Kažkas turės priimti sprendimą”, – sako Russellas Schweickartas, buvęs erdvėlaivio „Apollo” astronautas ir Kosmoso tyrinėtojų asociacijos įkūrėjas. Jo teigimu, kadangi bet kuris planas nukreipti asteroidą turės būti įgyvendintas dar gerokai prieš sužinant, kur tiksliai jis nukris, „sprendimas turės būti tarptautinis”.
Per pastaruosius 10 metų pasaulio astronomai aptiko maždaug 90 proc. visų asteroidų, kurie Žemėje sukeltų pasaulinę katastrofą. Manoma, kad per ateinančią dekadą naujų technologijų pagalba bus surasta ir dauguma likusiųjų didžiųjų asteroidų bei daug mažesnių grėsmių, kaip, pavyzdžiui, 250 metrų skersmens „Apophis”, kuris gali nusinešti milijonus gyvybių ir padaryti daug žalos regioniniu mastu.
Šiuo metu NASA išskiria 127 kosmoso objektus, keliančius grėsmę Žemei. R. Schweickartas spėja, kad iki 2020-ųjų sąraše atsiras tūkstančiai vardų. Dėl paklaidų apskaičiuojant asteroidų trajektorijas daug jų iš pradžių pasirodo turintys nedidelę, bet realią galimybę nukristi mūsų planetoje per kelis ateinančius dešimtmečius. Papildomi skaičiavimai nuramina dažnai, bet ne visada.
„Jei lauksime, kol būsime tikri, gali būti per vėlu”, – sako buvęs astronautas.
Ką daryti, jei paaiškės, kad „Apophis” visgi susidurs su Žeme? Edas Lu, NASA Teksaso kosmoso centro atstovas, įspėja, kad „paprasti metodai nėra tokie jau paprasti”, kai kalba pasisuka link būdų stoti skersai kelio milžiniškiems uolienų luitams, skriejantiems per Saulės sistemą. Viena iš labiausiai vengiamų galimybių – branduolinio ginklo panaudojimas asteroidui suskaldyti, kadangi taip viena grėsmė gali virsti daugeliu.
Lu siūlomas sprendimas – „gravitacinis vilkikas”, kitaip tariant, gana didelis erdvėlaivis, kurį reiktų priartinti prie asteroido ir pakeisti jo trajektoriją, išnaudojant traukos jėgą, susidarančią tarp kūnų. Nors toks metodas atima daug laiko ir ne visada suveikia, jo privalumas yra tas, kad vienu metu būtų kontroliuojamas visas objektas.
„Mes negalime išvengti uragano”, – sako R. Schweickartas. „Tačiau mes galime išvengti asteroido smūgio, nežymiai pakeisdami Saulės sistemą, kad gyvenimas Žemėje tikrai išliktų”.
http://www.delfi.lt/news/daily/science/ … d=12197569
19 thoughts on “JTO ėmėsi asteroidų problemos”
Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.
Related Stories
2020 16 lapkričio
2019 16 rugpjūčio
va pagaliau kažkas imetė normalų straipsni, o ne, kad kažkas kažkur girdėjo kaip kažkur kažkas paperdė o kitoj planetos dalį smirdėjo…
bet tikimybe 1/45 000 gan mazoka.tik nepradekit rekti realu realu.Realu ir tai, kad tave, einant per pereja, uzsidegus zaliai sviesai, gali nutrenkt.Ir, manau, realiau, nei 1/45 000.
Nu kas is to kad 2039… Zinojai kad 1is 10000 galimybes jog 2012musu zemes kaip ir pauksciu tako neliks???? Nes artinasi oksai kaip pasakyt…. Rugsties rukas ir jis viska nusluos savo kelyje…. efektas toks kaip ant diktanto rasyto parkeri uzpiltum vandens… beje prognozuojam tai bus 2012 gruodzio 22d o maju horoskope parayta klad pasaulio pabaiga bus 2012 gruodzio 24d… (sorry uz klaidas 😀 )
kill4cool666 rašė:
ce pats sugalvojei?
Nea radau vienam wap saite 🙂
kill4cool666 rašė:
Man nusispjaut kur tu matei..Straipsnyje aprašyta visai ne tai…Ir nekliedėk man apie debesis rūgščių ar ko kito..Nes jeigu tai būtų tiesa,susikurk atskirą temą,kurioje ir dėstysi apie pasaulio pabaigą 2012metais.
Šioje temoje diskusija yra siejama su asteroidais,kur ištiesų jų yra gan nemažas kiekis ir grėsmė,kad į žemę trenksis asteroidas pilnai įtikinama,nes jeigu sugryžus į praeitį,tai dinozaurai lygiai taip pat išnyko.
dinozaurai neturejo erdvelaiviu ir atominiu bombu, todel ir isnyko.
bat rašė:
8)
Blt kam idomu kas bus 2032 jei 2012 mes busim isnyke… bl tu man idomi 😡
kill4cool666 rašė:
apie ta rugsti jis pats sugalvojo 😀
Hmm… Neseniai girdetas dalykas, kad is juodos skyles islindo kazkoks baisinio dydzio dulkiu kamuolys ir jis skrenda tiesiai i zeme, ir mokslininku apskaiciavimu jei jis nepakeis krypties eis i zeme ir tada visa zmonija isnyks. Tai tipo tas kazkoks sudukas vare 2xSviesos greiciu? Nes net sviesa negali istrukti is juodos skyles Neutral
MegaKiller
cia dar kitam yra pranesime tad <…> 😆
Laikykis cenzūros!
Mod.
kill4cool666 rašė:
Kachenka rašė:
wat kai normalus straipsnis tai ir nieko neivyko 😀
xzygis rašė:
Va,nesugalvoju kaip sukišti tą visą medžiagą iš puslapio,tai nusprendžiau geriau puslapio nuoroda patalpinti čia http://astro.res.lt/planet/aster/asterfot.htm Tikiuosi moderatoriai nesupyks už ją.Vis dėlto į temą,o ne off topic 🙂
kill4cool666 rašė:
As apie ta rugsties debesi irgi kazkur skaiciau,bet neprisimenu kur, bet ten buvo straipsnis is bulvarinio leidinio.
Death_noice":vve36hva] xzygis rašė:
kelmas rašė:
o tu atsižvelk į problemos mąstą… kokia problema kad nutrenks man ir kokia problema kad žus viska kas gyvą?