2024 23 birželio

23 thoughts on “Skirtumas

 1. mano nuomone tokia. gyveni lietuvoj, vadinasi vaikus leidi i lietuviska mokykla ir taskas. gyveni lenkijoj, leidi i lenkiska ir tt. esme tame, kad lenkiskoj mokykloj geriau tikrai neismokys tavo vaiko, tai kam dar ji kankint ir tt, o lietuviu kalbos vistiek jam labiau reikes. tarkim stos kur i univera bus ten visokios kalbos kulturos, aisku lietuviu, tai jam bus sunkiau mokytis. cia as kategoriskas sitam reikale. kitas reikalas seimoj, nori tai mokyk vaika lenkiskai, bet velgi po lietuviu, nes gyveni lietuvoj, o ir pats ten jau beveik ne lenkas. vienas vaikas i lenku, kitas i lietuviu mokykla, vapse nesamone.

 2. nors kai kurie is musu ir sneka blogiau uz tikrus lietuvius bet gramatika ne blogiau o ir nemazai atveju kad geriau mokam. o kad savaime lietuviu ismoks tai ir taip aisku nes lietuvoj gyvens. o tevu kalba turi butinai moket. beto tu turbut butum pilnai uz tai kad lietuvoj butu tik lietuviskos mokyklos. tai suzlugdytu kultura. vistiek atsirastu kokiu privaciu mokyklu. reikia but labiau tolerantiskam. negalvokit nieko blogo bet as nenoriu pilnai sulietuvet. kad mano gimine butu tokia kaip ir prasidejo noriu. as esu lenkas (nors ir lietuvos) ir tuom pilnai dziaugiuosi! o privalumu lietuvos lenkai turi kalbu atzvilgiu tai tikrai, nes kiekvienas moka lenku rusu ir lietuviu ir dar bent jaunimas dar papildomai po kokia uzsienio kalba. o kad prezidentais mes netapsim tai dzin. vistiek lietuvoj prezidentas nieko negali, jis marionete seimo rankose, senai jau reikia konstitucija keist. gal ir veltui ta tema paskelbiau nes ciuju pyksimes. nes nieks nenoresit paziuret i situacija is mano puses. pagal mane nesazininga taip kad gyveni lietuvoj ir tavo vaikai turi butinai lietuviska mokykla ir but lietuviai, fui. kol dar pilnai neuzdare lenkisku mokyklu tai ir leisiu ten. pats aisku lenku baigiau ir nesigaliu tikrai nei del nieko! o draugu pas mane pilna lenku rusu ir lietuviu! pas mane net mergina lietuve! 😆

 3. Zmogau, tu atrodai paklydes. Apsispresk ko gi pats pagaliau nori? Gyveni lietuvoj, ir bijai sulietuveti. Jei bijai ir nenori, tai gyvenk lenkijoj.
  Nieko blogo nesakau, jei tavo tikslas yra neuzmirsti savo lenkisku tradiciju, supazindinti savo vaikus su jomis. Bet tu turi suprasti, jei gyveni ne savoj saly, negali reikalauti kazi ko, todel viskas su kuo juos tu supazindinsi priklausys labai labai nuo taves pacio.
  Bet prasau, jei jau cia gyveni, elgkis pagarbiai, ir nesakyk " Fui", nes vis tik tavo lizdas cia, Lietuvoj, todel neturetum i ji spjaudyti.
  Kaip su tavim gali lietuve draugauti jei tavo poziuris toks apie lietuvius? Hm….
  O kas del vaikuciu, anokia cia beda. Gi ismokyk abi kalbas, lenku ir lietuviu. Ir taip, nieko blogo cia nematau, jei tu leistum juos i lenku mokykla, bet kazin ar jie tau veliau uz tai padekos. Tiesa, o ka tavo drauge sako apie tai?

 4. geriausia vaikus leisti į lietuvišką darželį ir mokyklą, nes vis dėlto, dabar visur ta lietuvių kalba ir paskui, kai vaikas užaugs ir eis studijuoti, tai jam bus lengviau, nes jis mokės lietuvių kalbą ir nebus didelių problemų. O šeimoje galite kalbėti netgi dviem kalbom, jeigu nori, kad vaikas mokėtų tiek lenkų, tiek lietuvių kalbas, bet tada reikia, kad tarkime, tėtis kalbėtų su vaiku tik lenkiškai, o mama tik lietuviškai, tik tada vaikas gali gerai išmokti abi kalbas, bet jokiu būdu negalima vienu metu su vaiku kalbėti abiem kalbom – pvz., už stalo sėdi vaikas, mama, tėtis, ir tėtis vaikui sako kažką lenkiškai, o mama lietuviškai..to negali būti, nes tada vaikui bus labai sunku susigaudyti, jeigu kalbėti dviem kalbom, tai būtinai tai turi vykti atskirai..o leisti abu vaikus į skirtingas mokyklas – vieną į lietuvišką, o kitą į lenkišką, tai nesąmonė, nes vėliau tarp brolių gali būti nesutarimų.

  o rusų kalbos vaikai galės išmokti ir mokyloje, jeigu pasirinks rusų kalbą, kaip užsienio kalbą 🙂

 5. mano dede vede mergina ..rusaite is kolonistu seimos, kurie lietuviskai ne bumbum ir tik keliolika metu lietuvoje isvis buvo..tiesa dukros mokesi jau lietuviskai kiek mokykloje, bet kalbet beveik nemokejo
  o kai pamylo mergina( dabar giminaite) mano dede…pradejo mokytis lietuviskai intensyviai grizes is armijos ja rado jau kalbancia istojo i univera i lietuviska skyriu po vidurines , tam kad tik lietuviskai ismokt..nes zinojo , kad gali nevest 🙂 (niu ir siaip nekvaila )
  o seimoj irgi lietuviskai …gimus dukrytei – liet vardas …bendravimas liet kl..mokykla liet.
  ir galiu pasakyt, kad labai laiminga seima
  abu vienas kita labai myli prisirise po siai dienai ( tai matosi)..dukra irgi sekmingai nutekejus jau irgi uz lietuvio ..augina suneli lietuviskai , nesigina rusu , o juos gerbia ir nesigedo save pavadint ruse per puse ;]

 6. Thanatos84> as 1/4 lenkė. Mano proseneliai gryni lenkai buvo. Bet dabar mes visi gryni lietuviai ir jeigu nepasakyčiau kad proseneliai lenkai tai niekas net ir neįtartų. 🙂
  Kas dėl vaikų tai siūlyčiau tikrai leisti į lietuvišką mokyklą, nes paskui tikrai gyvenime bus problemų. Pažįstu daug rusų, kurie baigė rusų m-klas, ir nė bum bum lietuviškai ir dabar dėl to labai gailisi. Šeimoje aišku galite kalbėti dviejomis kalbomis, vaikai išmoks ir lietuvių ir lenkų, tai privalumas.

 7. nu cia sunki tema. ir dar negalima apsisprest. neturiu as nieko pries lietuvius, tiesiog nori kad isliktu tas mano isskirtinumas o ne visus palei viena liniuote. gi turim teise kalbeti gimtaja kalba, mokytis ir pan. net jei paleisiu i liet mokykla tai lenku jie mokes kaip poterius, nes nesupraskit blogai bet argi cia malonus jausmas kai su vaikais tenka bendraut svetima kalba.. mano seimoje yra teta kuri uz lietuvio istekejus, tai va jis moka (ismoko) lenkiskai vien tik is pagarbos jai ir jos seimai, nes kaip cia bus jei jis ateis i koki pokyli ir visi del jo vieno turetu kalbeti lietuviskai. cia jau pagarba ir sveikas protas. o dar + viena kalba gyvenime tikrai pravers. kadangi tevas liet tai vaikai aisku i liet mokyklas bet normaliai moka lenku kalba, apie rusu jau ner ka kalbet. ir is kitos puses jei mano vaikai bus gryni liet man giminei i akis bus geda paziuret. trumpai tariant sutinku su tuo kad galima i liet mokykla bet lenkiskai jie turi kalbet be akcento. trumpai tariant reikia seimoj spresti tokius klausimus, nes as remsiuos savo ir merginos nuomone, kiek imanoma kompromiso sieksiu. o vardus tai tikrai neutralius rinkciausi, kurie neparodo priklausomybes kuriai nors nacijai. nezinau ar labai verta jau daugiau rutuliuoti sia tema.

 8. Šiaip tema gana įdomi ir tikrai manyčiau turėtų būti aktuali, nes dabar laisvajame pasaulyje daugybė žmonių tuokiasi su kitataučiais. Taigi tos problemos gana aktualios.
  Maži vaikai labai imlūs kalboms, taigi problemų kad nemokės kalbėti ir lietuviškai ir lenkiškai neturėtų būti. Ir tas išpradžių plėšymasis tikrai nepakenks, bet duos naudos(sakoma jei vaikystei išmokai daugiau kalbų, esi protingesnis). Kas dėl tradicijų išsaugojimo tai iš dalies sutinku, kad reikia puoselėti kultūrines tradicijas ir gerbti savo kilmę. Tačiau yra ne vien tik tavo, kaip lenko įnašas į šeimos kultūrą, bet lietuvės merginos. Taigi šią tema turi rimtai aptarti ir su ja.

 9. Aš manau, kad jei jau gyveni Lietuvoj, tavo vaikai turi, privalo gerai kalbėt lietuviškai. Bet turi mokėt ir lenkiškai, be kalbų. Leisti į lenkišką mokyklą, mano nuomone, būtų neprotinga, o tuo labiau abu vaikus į skirtingas. O jei jau tiek problemų tas kitatautiškumas sudaro, gal visgi reikėtų savo gyvenimą siet su lenkaite? Aš gyvendama kitoj šaly už svetimtaučio jaučiu netekėčiau tfu tfu tfu, vėl gi dėl vaikų, tokios pačios mintys mano galvoj sukas.

 10. paneles keist bent jau kolkas, kol bus meile ir viskas bus gerai keist as nesiruosiu, o jei ir kils problemos tai bandysim sprest, rast kompromisa. zinau kad dar gal per anksti apie tai (vaikus) kalbet. tikrai nesiruosiu dar pora metu bent jau, vaiku turet 👿 as nieko pries jei tai butu anglu, turbut pati neutraliausia. ir visiem zinomiausia.

 11. mano draugė draugauja su ispanu, jis moka lietuvių ir rusų kalbas ir jie bendrauja pusiau lietuviškai, pusiau rusiškai, bet jis neverčia jos mokytis ispanų kalbos..svarbiausia jie gali susišnekėti, o kaip ten su kitais, jiems nerūpi, ji netgi su jo tėvais nesusikalbėtų, bet jiems tai ne kliūtis 😉

 12. Yra trys pagrindiniai punktai, nustatantys sios problemos sprendima (ka tik juos sugalvojau 8) T.y.: apskaiciuoti, kokios salies atstovybei atitenka dauguma.

  Tavo atveju, Thanatos, dauguma nulemia Lietuva ir lietuviu kalba. Todel butu neprotinga leisti savo vaikus i lenkiska mokykla, jeigu ju motina lietuve… Netgi nesazininga jos atzvilgiu…

  Jeigu visi trys, mano mineti punktai, yra skirtingu saliu, tuomet manau didziausia balsa turi 3ciasis punktas.

 13. gerai ten kazkas su kinais dave pavyzdi. as specialiai tikrai nesimokyciau lenkiskai, tam kad su tavo gimine pasneket, jie moka lietuviskai jei gyvena lietuvoj ir vsio. aisku bessiklausant kaip kalbi su seima, ar mokini vaika lenkiskai, kazkiek ismokciau, bet tikrai nesistengciau labai.
  o siaip su smilga pilnai sutinku.

 14. Auxaplauke rašė:

  Be abejo, turi mokėt. Bet paimkim kitaip – tarkim, įsimyli tu kokią kinietę. Mokytumeis kiniškai? Jei jai nereikia, neversk, jei nenori mokėti, neprivalo.

  nu nezinau kaip kas bet as tikrai stengciausi nors kiek isgaleciau ismokt kiniskai, ir paciam butu malonu, ir ne geda pries jos seima pasirodyt, ir tas jausmas kad sazininga, fair play. nu ir aisku iskart matosi kad tau zmogus svarbus ir tu ji gerbi. trumpai tariant as noriu kad nors suprastu ir taskas. geda man butu jei mano mergina nemoketu mano kalbos, kas cia per bachuras.

 15. as nesakau kad ji turi sedet ir mokytis, tiesiog palaipsniui kol su manim bendrauja kad stengtusi suprast. man svarbu kad jei nebutu dzin, kad nors parodytu kad jei svarbu but su manim, o tai dar vienas irodymas. nes nu kaip nekaip bet tiesiog privalai nors ka zinot jei santykiai rimti. pazystu nemazai butent lenku-lietuviu poru tai ta lietuviu puse moka lenkiskai ne tik suprast bet ir kalbet, nes gi kaip kitaip, su saviskiais pastoviai lenkiskai o zmona sedes salia ir ne bum bum, tai jau jai geda 😛 o maniske biski moka net kazka pasakyt, blogai kad su mano draugais ji beveik nebendrauja, as tai su jos bendrauju..reikia dazniau imt su savim kai su saviskiais kur varysiu.

 16. aisku bandziau. specialiai tai aisku nesedes ir nesimokins, bet savaime tai jo. tik sakau kad dazniausia as su ja bendrauju o su kitais is maniskiu tai retai labai. va jau gana greit metukai bus kai mes kartu 😆

 17. As apskritai is tokio krasto kur svetimtauciu praktiskai is vis nera… pati 99% lietuve (kazkur labai labai labai tolimoj giminej lenku buta)…
  Mokykloj tipo mokiaus rusu kalbos.. bet realiai nei suprast, nei kalbet negalejau..
  Mano seima rusu nemegsta (kogero del istoriniu priezasciu skaudziai paletusiu senelius ir tevus).. rusu kalba gyvai bendravus iki 18 apskritai neesu.. nei vieno pazystamo rusakalbio..
  Suvede likimas su draugu, kurisi siaip tikras lietuvis, bet keletas jo draugu rusakalbiai, teta rusakalbe.. zodziu jam rusu kaip antra gimtoji… niu ir ka.. mokausi po truputi po truputi.. vina zodi paklausiu.. antra.. koki filma ziurim, vel pasiklausiu ka tas ar anas reiskia.. per metukus laiko jau daugmaz suprantu kas sakoma.. retesniu zodziu tik nesuprantu.. o kalbet sunkoka.. visos tos galunes 🙂
  Bet is kitos puses man tai idomu ir zinau kad bus naudinga… daug kur jos reikia..

Parašykite komentarą