2025 20 sausio

36 thoughts on “Žmonių klonavimas

  1. Na o zemiau pateikta siokia tokia informacija apiue klonavima…

    Galimas klonavimo panaudojimas:
    1) Organų, reikalingų persodinimui, klonavimas iš kamieninių ląstelių.
    2) Klonuoti gražius + sveikus žmones.
    3) Moksliniams tyrimams.
    4) Kt.

    Pirmas žinduolis buvo klonuotas Roslin Institute (Edinburgas, Škotija) grupės mokslininkų, vadovaujamų Ian Wilmut (paskelbta 1997.2.). Tai buvo avis Dolly, klonuota iš tešmens ląstelės (dėl to vardas parinktas pagal JAV daininkę Dolly Parton). Tai buvo svarbus įvykis, įžiebęs visuotinį susidomėjimą klonavimu ir įrodęs, kad suaugusių žinduolių klonavimas įmanomas. Iki tol buvo nežinoma, ar suaugęs branduolys vis dar gali produkuoti naują gyvūną, ar netrukdys genetiniai pažeidimai ir genų deaktyvacija.
    Bet už Roslin texniką efektyvesnė ir geriau išvystyta yra Honolulu texnika. 1998.7 Havajų un-to mokslininkai Teruhiko Wakayama ir Ryuzo Yanagimachi klonavo 3 pelių kartas. O kai paaiškėjo, kad Honolulu texnika efektyvi, Wakayama klonavo pačius klonus, tuo įrodydamas, kad jie turi pilnavertes reprodukcines funkcijas.
    Dar viena su klonavimu susijusi texnika yra dvyninimas [twinning]. Kai natūraliai apvaisintoje kiaušialąstėje prasideda dalijimasis, 8 ląstelių embrioną galima suskaldyti ir įsodinti į 8 gimdas. Gims 8 klonai. Bet tai ne suaugusio žinduolio klonavimas.
    Beje, kiekviena tyrinėtojų grupė turi savo specifinę klonavimo texniką.
    2001.11.25. Buvo paskelbta, kad pirmąkart klonuotas žmogaus embrionas.

    KLONAVIMO PROCEDŪROS
    ROSLIN TEXNIKA HONOLULU TEXNIKA
    REIKALINGOS PRIEMONĖS
    LĄSTELĖS:
    Somatinės donorinės ląstelės; vieno audinio tipo ląstelės, paimtos iš norimo klonuoti individo. (Pvz. avis Dolly buvo klonuota iš tešmens ląstelės).
    Neapvaisintos kiaušialąstės, paimtos iš patelės.
    TERPĖS:
    Donorinių ląstelių augimo terpė, kurioje jos augs ir dalinsis (kad prisiauginti pakankamą jų kiekį).
    Skurdžioji terpė, skirta donorinėms ląstelėms minimaliai egzistuoti, kai jos nustoja dalintis ir įeina į ramybės stadiją. [minimal tissue culture media], [petri dishes].
    Natūralus kiauštakis ar dirbtinė kiaušialąsčių augimo terpė, kurioje dirbtiniu implantavimu apvaisintos kiaušialąstės augs ir dalinsis 6 dienas (avies atveju).
    LABORATORINĖS PRIEMONĖS:
    Inkubatorius, sterilus gaubtas, mikroskopai, įrankiai ląstelės branduolio pašalinimui (tame tarpe mikrošvirkštelis su adata skaidriu galu), mikro elektostimuliacijos aparatas ir kt.
    LĄSTELĖS:
    Somatinės donorinės ląstelės, paimtos iš norimo klonuoti individo. Jeigu tai ne reprodukcinės, odos, kraujo ir kaulų smegenų ląstelės, jas reikia paveikti telomeraze, kad neimtų senti anksčiau laiko (žr. biologinis laikrodis, telomerų sutrumpėjimas). Geriausia prigyja {cumulus} ląstelės (jas turi tik patelės). Mažiau tinka {sertoli} (jas turi tik vyrai) ir smegenų ląstelės.
    * {Cumulus} – ląstelė apgaubianti kiaušialąstę prieš ovuliaciją.
    * {Sertoli} – ląstelė gaubianti spermatozoidą.
    Neapvaisintos kiaušialąstės, paimtos iš patelės.
    TERPĖS:
    Cytochalasin B.
    LABORATORINĖS PRIEMONĖS:
    Mikroskopai, įrankiai ląstelės branduolio pašalinimui ir implantavimui į kiaušialąstę (tame tarpe mikrošvirkštelis su adata skaidriu galu) ir kt.

    DONORINĖS SOMATINĖS LĄSTELĖS.
    Paimkite iš klonuojamo individo vieną ar daugiau ląstelių; bet jos turi būti to paties audinio tipo (pvz. avis Dolly klonuota iš tešmens ląstelės); jos turi būti somatinės (žmoguje – 46 xromosomos), o ne lytinės (žmoguje – 23 xromosomos). Prisiauginkite mėgintuvėlyje pakankamą donorinių ląstelių kiekį. Jeigu tai ne reprodukcinės, odos, kraujo ir kaulų smegenų ląstelės, jas reikia paveikti telomeraze, kad neimtų senti anksčiau laiko (žr. biologinis laikrodis, telomerų sutrumpėjimas).

    Honolulu texnika: imamos tos ląstelių rūšys, kurių natūrali būsena yra {Gap Zero arba G0}. Taigi T.Wakayama pasielgė praktiškiau negu I.Wilmut – jis tiesiog paėmė klonavimui tas ląstelių rūšis, kurių ciklo net nereikia sinxronizuoti su kiaušialąste. Jis naudojo tris ląstelių tipus: 1) {Sertoli}, 2) smegenų, ir 3) {Cumulus}. {Sertoli} ir smegenų ląstelės būna {G0} stadijoje visada, o {cumulus} ląstelės yra beveik visada arba {G0} arba {G1} stadijoje. {Cumulus} geriausiai prigyja.
    * {Cumulus} – ląstelė apgaubianti kiaušialąstę prieš ovuliaciją.
    * {Sertoli} – ląstelė gaubianti spermatozoidą.
    SINXRONIZACIJA: MIEGO STADIJA {G0} SUKELIAMA SKURDŽIOJE TERPĖJE (tik Roslin texnikoje).

    Roslin texnika: Perkelkite donorines ląsteles į specialią skurdžią terpę. To mišinio turi vos pakakti jų gyvybės palaikymui. Badaujančios ląstelės išjungia aktyvius genus, nustoja dalintis ir įeina į miego stadiją {Gap Zero} (arba {G0}), kurios metu apmiršta. Be ciklų sinxronizacijos kiaušialąstė donorinio branduolio nepriima (nugaišta).
    Šį metodą, kaip sinxronizuoti donorinės ląstelės ir kiaušialąstės ciklus, atrado Ian Wilmut ir Keith Cambell.

    KIAUŠIALĄSTĖS IŠBRANDUOLINIMAS.
    Tuo metu, kai kultūrintos donorinės ląstelės jau yra ramybės stadijoje paimkite neapvaisintą kiaušialąstę ir pašalinkite iš jos branduolį, pvz. išsiurbdami mikrošvirkšteliu ir tą branduolį išmeskite (Roslin texnika; nes Honolulu texnikoje klonavimui imamos tik tos ląstelės, kurios beveik visada yra reikalingoje {G0} stadijoje). Stenkitės kiaušialąstę kuo mažiau pažeisti.

    DONORINĖS LĄSTELĖS BRANDUOLIO IŠĖMIMAS (tik Honolulu texnikoje).

    Honolulu texnika. Branduolys iš donorinės ląstelės išsiurbiamas mikrošvirkšteliu. (Pelės klonavimo atveju – per kelias minutes po ląstelės paėmimo iš pelės.).
    IŠBRANDUOLINTOS KIAUŠIALĄSTĖS IR SOMATINĖS LĄSTELĖS (AR TIK JOS BRANDUOLIO) SUJUNGIMAS.
    Roslin texnika. Paimkite ramybės stadijoje esančią donorinę ląstelę ir įkiškite ją "cielą" pro kiaušialąstės apvalkalo plyšį, – į {zona pellucida} prie kiaušinėlio arba padėkite priglaudę prie kiaušialąstės. Honolulu texnika.
    Į išbranduolintą kiaušialąstę su mikrošvirkšteliu transplantuokite donorinės somatinės ląstelės branduolį.
    Skirtingai nei Roslin texnikoje čia buvo išvengta mėgintuvėlio ar kitų dirbtinių terpių, kultūrinimas atliktas ląstelėje. Po 1-6 val. po transplantacijos įvyksta xromosomų kondensacija.
    STIMULIAVIMAS.
    Roslin texnika: kiaušialąstės elektrostimuliacija. (Dėl jos elektros srovės stiprumo ir trukmės vadovaukitės avies klonavimo procedūros aprašymu. Jis buvo pradėtas po 1-8 valandų). Elektriniu dirginimu imituojama aktyvacija, kurią natūraliai sukeltų spermatozoidas. Tai sukelia ląstelių susiliejimą, kurį galite stebėti per mikroskopą. Tuo pačiu suaktyvinamas embriono vystymąsis.
    Manoma, kad genetinė programa pradedama realizuoti, kai donorinės ląstelės {protien} signalai pakeičiami kiaušialąstės {protien} signalais. Elektrostimuliacija padeda perduoti tuos {protien} signalus pro branduolio membraną. {Electroporation} yra įprasta texnika DNR molekulių įvarymui pro ląstelės membraną. Deja mažai elektriškai aktyvuotų ląstelių išgyvena ir išauga į embrioną. Honolulu texnika: kiaušialąstės xeminė stimuliacija. Praėjus valandai po transplantacijos kiaušialąstė naują branduolį įsisavina, o dar po 5 valandų kiaušialąstę įdėkite į xeminę terpę, kad prasidėtų ląstelės augimo šuolinis startas [jumpstart], kurį gamtoje inicijuoja apvaisinimas. Naudojama xeminė substancija yra cytochalasin B. Ji neleidžia formuotis poliariniam kūnui (arba porinei ląstelei), kuris paprastai susiformuoja dar prieš apvaisinimą ir paima iš ląstelės pusę genų (žmoguje – 23 xromosomas), paruošdamas ją priimti genus iš spermatozoido.
    KLONŲ SKAIČIAUS GAUSINIMAS.
    Būtinai pakartokite praeitas procedūras daug kartų, kad gautumėte pakankamai klonų. Žinokit, kad dėl ląstelės pažeidimų ir kitų žalingų faktorių, daugelis bandinių žus. Jei viskas padaroma teisingai, vienas iš kelių šimtų bandymų turėtų pavykti ir gims normalus donorinio gyvūno replikatas (kopija).
    Roslin texnika. I.Wilmut klonuojant avį, sėkmės santykis buvo 1 iš 277. Honolulu texnika. T.Wakayama’i su pelėmis pasisekė labiau: 3 iš 100.
    EMBRIONO AUGINIMAS DIRBTINĖJ ARBA NATŪRALIOJ TERPĖJ.
    Išlikusiam gyvam embrionui sudarykite sąlygas augti ir kelis kartus pasidalinti natūraliam kiauštakyje [oviduct] arba pakankamai panašioj terpėje.
    Roslin texnika. Bandymams pasirinkta avis patogumo dėlei. Jos kiaušinėlis prieš pradėdamas dalytis laukia kelias valandas – galbūt kiaušinėliui reikia laiko persiprogramuoti naują branduolį.
    Vienas iš nedaugelio išgyvenęs embrionas maždaug 6 paras augo inkubuotas į avies kiauštakį [oviduct]. Ir aišku, žymiai dažniau išgyvena ląstelės, ankstyvoje savo vystymosi stadijoj įdedamos į kiauštakius, negu inkubuotos laboratoriškai. Honolulu texnika. Po minėto šuolinio starto ląstelė dalijasi ir vystosi į embrioną, kurį galima transplantuoti į surogatinę motiną iki gimdymo. Geriausiai procesą ištvėrė {cumulus} ląstelės, todėl tyrimai buvo sukoncentruoti į šio tipo ląsteles.
    Iki tol pelės buvo laikytos vienu iš sunkiausiai klonuojamų žinduolių, nes beveik iškart po pelės kiaušialąstės apvaisinimo prasideda dalijimasis. Netgi ir be šios "prabangos" T.Wakayama ir R.Yanagimachi sugebėjo klonuoti, ir net su daug aukštesniu pasisekimo laipsniu (3 iš 100) negu I.Wilmut (1 iš 277).
    IMPLANTAVIMAS Į GIMDĄ.
    Implantuokite embrioną į patelės gimdą. Avies atveju tai buvo padaryta po to, kai embrionas 6 paras paaugo avies kiauštakyje [oviduct]. Jeigu nieko blogo neatsitiks, jis bus normaliai išnešiotas ir pagimdytas. Bet kaip ir identiškų dvynių atveju tai nebus tiksli donorinio individo kopija.

  2. Sorry kad angliskai tingejau versti…

    Idaho Gem
    The world’s first cloned mule, was born on May 4. He is an identical genetic copy of his brother, a champion racing mule called Taz, and the first clone to be born in the equine family.
    Photo: Gerry Thomas, Getty Images
    30.05.03: The world’s first cloned mule

    Copycat
    The world’s first cloned kitten, named Cc. It was created by scientists in Texas using a cell taken from an adult tortoiseshell female (see next picture). The photo, taken on December 22 2001 when the kitten was seven weeks old, was made public in February 2002.
    15.02.02: First cloned kitten

    Who’s she? The cat’s mother?
    Rainbow, the adult tortoiseshell female from which Cc was cloned. The nuclear-donor cat was used in the transfer technique pioneered by the Edinburgh scientists who made Dolly the sheep. The move opens the prospect of people being able to clone their pets.

    Five little piggies
    Five cloned female piglets, named Noel, Angel, Star, Joy and Mary – an important step towards "knock-out pigs". They were born on Christmas Day 2001 in what the Scottish-based firm PPL Therapeutics says is a major step towards successfully producing animal organs and cells for use in human transplants. The pigs lack a gene to which the human immune system reacts aggressively. When an all-male litter is born and bred with the females, a true knock-out pig will be created.
    Photo: PA/PPL Therapeutics

    Hello Dolly
    Dolly the sheep, the world’s first cloned adult animal. The scientists who cloned Dolly are to stop experiments involving genetically modifying pigs for human organ transplants because of concerns that deadly new diseases could be passed on to people.
    Photo: PA

    More little piggies
    Five cloned piglets, born in Virginia, USA on March 5 2000. The world’s first cloned piglets were produced by PPL Therapeutics from an adult sow using a slightly different technique from the one that produced Dolly.
    Photo: Matt Gentry, AP/The Roanoke Times

    Mooving on
    A pair of new-born cloned calves in a cowshed in Ishikawa Japan, on July 5 1998. They were born exactly two years after Dolly, the British sheep that made history by becoming the first clone of an adult animal. They are the second adult-animal clones, and were produced by a similar technique. A spokesman for the Ishikawa prefectural livestock research centre said the new technique would be used to breed better cattle strains with higher-quality beef or greater milk capacity.
    Photo: AP/Kyodo

    Monkey business
    ANDi (inserted DNA spelled backwards), the first genetically modified rhesus monkey, at the Oregon regional primate research centre in Oregon, USA. The birth of ANDi, the first rhesus monkey cloned by embryo splitting, is another incremental step toward designing and perfecting new treatments for human genetic disorders.
    Photo: AP/Oregon regional primate research centre

    Severino Antinori
    Italian fertility specialist Severino Antinori speaks at a conference on human cloning in Rome on March 9 2001. The Italian medical authorities warned that Dr Antinori risked losing his right to practise in Italy because of his plans to clone human beings.
    Photo: Massimo Sambucetti, AP

  3. severino antoniri, teigia kad jau yra klonaves 3 zmones… T.Y. dirbtinai apvaizines 3 mamas… Kolkas sis ivykis yra bandomas nuslepti… Kiek man yra zinoma sie 3 kudykiai jau turejo gimti, jei ka suzinosiu parasysiu…

  4. Kachenka rašė:

    ištikro ši tema labiau tiktų į mistiką arba i mokslą. nes ateiviai čia ne prie ko :mrgreen:

    Visu pirma, tai cia ne tik NSO forumas… yra prierasas ir "kt. nepaaiskinami dalykai"… bet irgi manau nelabai tiktu, nes tai galima argumentuoti, vadinasi ir paaiskinti, o tada tai jau nebe nepaaiskinamas dalykas… vo kjp…

    Del sielos, ji tikrai yra… Tuo isitikinau asmeniskai… kas tuo netiki, siulau paieskoti info apie OBE/AP ir jei nebijote (as asmeniskai nematau ko bijoti…) galite papraktikuoti (man Monroe technika nepavyko… naudojausi Sagittarius pasakojimais is Gyvas.sapnas.net) o kas butu klonavus zmogu… GAL jis ir funkcionuotu, gal niekuo nesiskirtu nuo orginalo, gal "neveiktu" kaip pastbejote tik "GAL" taigi nieko konkretaus negaliu pasakyti…

  5. rdream rašė:

    Kaip jau daug kam zinoma vyksta klonavimo eksperimentai. Nors klonuojami kolkas tik gyvunai, bet kazkada turi ateiti ir zmogaus eile.

    O ka jus manot kai klonuos zmogu kas atsitiks su jo siela? Irgi klonuosis 😀 ar paaiskes, kad siela nera kazkas kas valdo zmogaus kuna?

    Mano manymu siela (jei tai yra dieviskas dalykas) turetu nesiklonuoti ir likti orginalo kune, taciau kas tada valdys klonuota kuna? Manau religijos labai stipriai tam priesinsis, aisku uzdraustas vaisius skanesnis ir tikrai bus klonuotas zmogus. O kai tai suzinos visa plati visuomene, turetu buti panaikinta sielos savoka…

    Na cia mano nuomone, o ka jus manot? Povilaz please komentaru truputi…

    Asmeniskai as tai pries. Zmogaus organus paklonuosi bet sielos
    ne. Jis bus kaip ir robotas. Jis tiesiog isnyks po mirties. O mes ne todel kad turim SIELA.

  6. xzygis rašė:

    rdream rašė:

    Kaip jau daug kam zinoma vyksta klonavimo eksperimentai. Nors klonuojami kolkas tik gyvunai, bet kazkada turi ateiti ir zmogaus eile.

    O ka jus manot kai klonuos zmogu kas atsitiks su jo siela? Irgi klonuosis 🙄

  7. Neesu labai tikintis. Kaip ir daugumoje nepaaiškinamu (siela klonuojasi ar ne) dalyku aš turiu savo 50 ant 50 nuomonę. Gal taip, o gal ir ne. BET:
    Diskutavome su vienu draugu šia tema ir jis pasakė "Klonavimas – kišimasis į Dievo valią. Dievas sukūrė mus tokius kokie esame ir tokie dalykai atves mus į pasaulio pabaigą."
    tai labai teisingas sakinys..

    I. Jeigu yra Dievas
    Jis gali supykti ir už tai, kad nepaklūstame jo valiai nušluoti mūsų civilizaciją nuo žemės paviršiaus ir.. galbūt pradėti naująją.. geresnę…

    II. Jeigu Dievo nėra
    +
    Žmonėms nebereikėtų donorų. Žmonėms reikalingus organus galėtų gaminti fabrikuose.
    Pailgėtų žmonių gyvenimo laikas, arba visai būtu nebemirtingi. Nes pastoviai galėtų keisti savo organus nusipirkę fabrike…


    žemėje greitai nebebūtu vietos… bet galbūt galima būtu apgivendinti kitas planetas.
    Jeigu taptumėm nemirtingi.. Tai kaip sužinotumėm ar yra šviesa tunelio gale?

    ir tikrai labai įmanomas variantas
    kad klonuotis save arba sau organus galėtų tik labai pasiturintys žmonės. kurie klotų didelius pinigus… nes jeigu save klonuoti galėtų belekas ir belekiek manau būtu anarchija ar kažkas tokio…

    nu čia mano nuomonė apie visą tą reikalą…

  8. Nu mano teorija tai tokia:
    Kai klonuoji zmogu sukuri nauja gyvybe. O juk kekviena gyvybe turi siela. Nu pvz vaikas tai pat klonas tik atsiranda naturaliai ,o jau klona ta gryna zmogaus kopija sukuria masinos. Bet siaip ar taip tai gyvybe ir visos gyvybes turi siela.

  9. na manau klonai turi siela, nes isivaizduokit, vystosi lasteles, juk jis nera is cheminiu elementu , jis juk is organiniu elementu, manau jis turi siela, cia tas pats kaip ir dirbtinis apvaisinimas, tik tai gal baisiau, kai svetimkuni sukurta zmogaus ideda motinoms i iscias ir jis auga kaip jos vaikas, labiau tikeciau, kad klonai, o ne dirbtiniu apvaisinimu padaryti vaikai turi sielas ❗

  10. xsix rašė:

    bl*** su tom sielom svaigsta tai negaliu 🙂

    na zmogau tai kaip tu paaiskinsi pschichologines problemes, depresijas? zmogaus organizmas veikia kuo puikiausiai , bet jam atsiranda depresija, jei senoveje pries ~40tukst metu neandartalieciai kazka zinojo apie ta kita pasauli, manau uz visos erdves ribu, uz visatos sienos, pro kuria niekas negali praeiti yra ta vieta , rojus, pragaras ir t.t. manau ten ir atsirado primoji esybes dalis – siela, paskui ji persikele i erdve – materialuji pasauli ir savaip vystesi…

  11. Na as nezinau kaip jus isvaizduojate klonavima bet kiek as prisimenu tai lastele yra panaudojama kaip spermatozoidas ir idedama i kiausineli o toliau viskas vyksta savaime.Kiek suprantu klonuotas zmogus turetu gauti nauja siela.O siela egzistuoja bet ji nera tokia kokia visi isvaizduoja.Tai yra astralinis kunas sudarytas is daug elektronu.(Senei cia viska skaiciau taigi mano info nera labai tiksli jei klystu mane patasykite 😳 )

  12. rdream rašė:

    Kaip jau daug kam zinoma vyksta klonavimo eksperimentai. Nors klonuojami kolkas tik gyvunai, bet kazkada turi ateiti ir zmogaus eile.

    O ka jus manot kai klonuos zmogu kas atsitiks su jo siela? Irgi klonuosis 😀 ar paaiskes, kad siela nera kazkas kas valdo zmogaus kuna?

    Mano manymu siela (jei tai yra dieviskas dalykas) turetu nesiklonuoti ir likti orginalo kune, taciau kas tada valdys klonuota kuna? Manau religijos labai stipriai tam priesinsis, aisku uzdraustas vaisius skanesnis ir tikrai bus klonuotas zmogus. O kai tai suzinos visa plati visuomene, turetu buti panaikinta sielos savoka…

    Na cia mano nuomone, o ka jus manot? Povilaz please komentaru truputi…

    Ir ka as situo savo sakiniu turejau omeny?

  13. a sakot depresijos. nezinot kai kurie vis dar kad zmogaus visa kuna valdo smegenys o jomis mastome mes? depresija? kuomet susirenka daug neigiamu faktoriu/minciu ir jie ilgai lieka galvoje "online" organizmas pradeda isskirt hormonus kurie ir privercia jaustis blogai. o kas ? pagalvok kad dabar tavo giminaitis mire, smegenys pagal patirti tai priima kaip bloga dalyka, o kaip oficialia dali kad reikia liudet

Parašykite komentarą